Dermatologia


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Dermatologia

Łuszczyca jest niezakaźną chorobą grudkowo-złuszczającą i jednym z najczęstszych genetycznie uwarunkowanych schorzeń skóry o nawrotowym i przewlekłym przebiegu.

Łuszczyca występuje u 1-5% populacji na całym świecie, cechuje obniżenie możliwości obronnych skóry, a bodziec uszkadzający wywołuje patologiczny proces naprawczy i w efekcie powstanie zmiany łuszczycowej.

Przyczyny powstawania łuszczycy nie są do końca poznane, jednak coraz większe znaczenie przypisuje się mechanizmom immunologicznym. Istotą łuszczycy jest zjawisko zwane parakeraztozą. Polega ono na znacznym przyspieszeniu okresu przejścia keratynocytu (komórki naskórka) z warstwy rozrodczej, głębiej położonej, na powierzchnię skóry. W przypadku łuszczycy, okres ten jest skrócony do 4 dni, w zdrowej skórze wynosi 26 dni. Również proces gojenia przebiega znacznie szybciej niż w zdrowej skórze. Keratynocyty w odpowiedzi na mechaniczne uszkodzenia (zadrapania), nie mają wystarczająco dużo czasu, aby się prawidłowo przekształcić i w efekcie powstaje grudka pokryta warstwą łusek.

Objawy łuszczycy

Kliniczne objawy łuszczycy mogą się znacznie różnić u poszczególnych pacjentów, zarówno w zakresie wielkości zmiany jak i lokalizacji na ciele. Typowym wykwitem skórnym są czerwone, płasko-wyniosłe grudki ze złuszczającymi się srebrzystymi łuskami na powierzchni.

Zmiany skórne w przebiegu łuszczycy mogą być umiejscowione praktycznie wszędzie, ale typowa lokalizacja to miejsca narażone na stałe, niezbyt silne urazy, czyli łokcie, kolana, owłosiona skóra głowy, okolica lędźwiowo–krzyżowa. Rzadziej spotykane lokalizacje zmian łuszczycowych to błony śluzowe jamy ustnej i okolice narządów płciowych. Wykwity skórne mają najczęściej układ symetryczny, ale w przypadku skóry głowy mogą być niesymetryczne w wyniku nawykowego drapania. Nawet, jeśli zmiany na skórze głowy utrzymują się długo, nie dochodzi do uszkodzenia włosów ani łysienia, może jedynie dojść do przemijającego wypadania włosów, na skutek ciągłego drapania skóry głowy. Charakterystyczne dla łuszczycy są:

  • objaw świecy stearynowej – po zdrapaniu łusek ze zmiany, uwidacznia się najpierw błyszcząca, jakby powleczona świecą stearynową powierzchnia;
  • objaw Auspitza – punkcikowe krwawienie w miejscu po zdrapaniu łusek;
  • objaw Koebnera – wysiew grudek łuszczycowych w miejscu urazu mechanicznego.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu