Dermatologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Dermatologia, Uroda

Ciemne włoski na górnej wardze, które zwracają uwagę, a do tego mocno owłosione inne części ciała – to problem wielu kobiet. Kultura masowa wprowadziła ideał gładkiego ciała. Jak temu podołać, jeśli włosy na ciele to nie tylko delikatny meszek?

Występujące na ciele kobiety włosy i delikatny meszek, są rzeczą jak najbardziej naturalną. Jednak w obecnych czasach moda, kultura masowa i media propagują gładkie ciało, pozbawione wszelkiego owłosienia. W związku z tym nawet niewielkie włoski pod nosem, czy na nogach przyprawiają kobiecie etykietkę zaniedbanej. Co więc mają począć dziewczyny, u których owłosienie występuje nawet tam, gdzie nie powinno? Prawdopodobnie przyczyna tych zaburzeń tkwi w nieprawidłowej gospodarce hormonalnej.

Stan polegający na występowaniu u kobiet owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn, czyli na brodzie, na górnej wardze, brzuchu, czy wewnętrznej stronie ud, nazywany jest hirsutyzmem. Jego przyczyn może być wiele.

Przyczyny jajnikowe hirsutyzmu

Zespół policystycznych jajników jest chorobą, występującą najczęściej w wieku rozrodczym. Jego etiologia do tej pory nie została poznana. Dochodzi w nim do zaburzeń hormonalnych, mających wpływ na funkcjonowanie jajników. Wprawdzie dochodzi w nich do normalnej produkcji pęcherzyków, ale zaburzone jest ich uwalnianie do jajowodów. W wyniku tego obumierają one w jajniku i przekształcają się w torbiele. W przebiegu choroby oprócz hirsutyzmu występują też inne problemy:

  • zaburzenia miesiączkowania objawiające się rzadkimi i nieregularnymi krwawieniami lub brakiem miesiączki. Zdarzają się jednak kobiety, które mimo choroby miesiączkują prawidłowo;
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • zmiany skórne w postaci trądziku i łojotoku;
  • problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi – występowanie otyłości centralnej, która może prowadzić do insulinooporności (jest to niewrażliwość tkanek na działanie insuliny, prowadząca do cukrzycy);
  • w ciężkich przypadkach może dochodzić do wirylizacji (występowania cech męskich u kobiet) w postaci zmiany budowy sylwetki ciała, przerostu łechtaczki, a nawet obniżenia barwy głosu.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu