Dermatologia


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Dermatologia


Przyczyna nadpotliwości?

Nadmierna potliwość wynika z nadreaktywności gruczołów potowych. W przypadku patologicznej nadpotliwości, osoby nią dotknięte, pocą się głównie w wyniku stresu emocjonalnego. Wtedy to na skutek wyrzutu adrenaliny i aktywacji układu autonomicznego, dochodzi do wzrostu temperatury ciała. Często są to osoby o określonych cechach osobowości: nieśmiałe i słabo radzące sobie ze stresem. Czasem jednak nadmierna potliwość występuje bez wyraźnego powodu.

Największe nagromadzenie gruczołów potowych występuje pod pachami, na dłoniach, stopach i w okolicy krocza. Dlatego też z tymi miejscami jest największy problem. Na obszarze 1 cm kwadratowego może być zlokalizowanych aż 150 gruczołów potowych. A na całym ciele jest ich 2-3 miliony. Ilość gruczołów potowych jest stała w ciągu całego życia.

Jak sobie radzić?

Paradoksalnie, najmniejszy problem jest, kiedy nadpotliwość wynika z określonej choroby (wymienione powyżej). Wtedy zapobieganie nadmiernemu poceniu się, polega na leczeniu tejże choroby. Jeżeli nadmierne pocenie się jest skutkiem stresu, można zażywać ziołowe leki uspokajające, czy też stosować techniki relaksacyjne. Natomiast w „bezprzyczynowej” nadpotliwości sprawa jest bardziej skomplikowana. W takich przypadkach bezpieczniej dla pacjenta jest, aby indywidualne leczenie ustalił lekarz, po osobistym zbadaniu pacjenta.

Powszechnie w nadpotliwości stosuje się odpowiednie kosmetyki – antyperspiranty (substancjami aktywnymi w nich zawartymi są przede wszystkim sole glinu). Działanie antyperspirantów polega na zaczopowaniu przewodów wyprowadzających pot. Przy nadmiernym poceniu się stóp warto stosować dezodorant antyperspiracyjny do stóp, nosić bawełniane skarpetki oraz przewiewne obuwie. Na pocenie się dłoni zaleca się stosowanie dezodorantów zawierających talk.

W leczeniu nadpotliwości dermatolodzy stosują także toksynę botulinową. W wyniku jej zastosowania porażone zostają (w sposób odwracalny) zakończenia nerwowe dochodzące do gruczołów potowych. Blokuje się w ten sposób wydzielanie potu w określonych miejscach ciała. Lekarz po znieczuleniu skóry, ostrzykiwuje toksyną botulinową pocące się okolice – zabieg jest wówczas bezbolesny i trwa około 30 minut. Przez dwa, trzy dni pacjent pozostaje w domu. Może odczuwać drętwienie palców rąk i nóg. Jeżeli chodzi o efekty (ustąpienie nadpotliwości), to są one widoczne już po kilku dniach po zabiegu. Kolejny zabieg wykonuje się po ustaniu działania toksyny.

Ważne jest, aby nie ubierać się zbyt grubo. Dostosowanie ubrania do panującej temperatury to podstawa. Osoby dotknięte nadmierną potliwością często zakładają na siebie dodatkowe warstwy, żeby ukryć mokre plamy na ubraniu. W rezultacie, pocą się jeszcze bardziej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu