Dermatologia


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Dermatologia

Operacje plastyczne to ostatnio coraz popularniejszy temat, a społeczeństwo powoli daje swoje przyzwolenie dla tych, którzy pragną poprawiać naturę. Powstała nawet polska wersja programu, opisującego perypetie tych, którzy podjęli decyzję publicznego przerabiania swojego wyglądu. Mimo wielu negatywnych opinii na temat jego bohaterek, cieszył się zaskakująco dużą oglądalnością.

Co można chirurgicznie udoskonalić?

Najliczniejszą klientelę chirurgów plastycznych stanowią kobiety, choć i mężczyźni coraz częściej decydują się na tego typu zabiegi. Najpopularniejszą operacją po 50 roku życia jest lifting twarzy, w młodszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zajmuje operacja powiększania piersi. Poza tymi zabiegami często wykonuje się też:

  • plastykę nosa;
  • plastykę uszu;
  • plastykę brzucha;
  • plastykę powiek;
  • wszczepienie implantów w pośladki;
  • chirurgiczne usuwanie blizn.

Zmienić można bardzo wiele, dużo zależy od umiejętności i chęci chirurga. Oczywiście nie wszystko jest możliwe, czasami nie do końca tak jak to sobie wyobrażamy, dlatego jeśli mamy jakieś konkretne plany, najlepiej porozmawiać z chirurgiem.

Operacja plastyczna - jak to właściwie wygląda?

Obecnie wszystkie operacje wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, oznacza to że w czasie operacji pacjent śpi, nic nie czuje, niczego nie pamięta. Po obudzeniu może pojawić się pewien dyskomfort, jednak na pewno otrzyma stosowne leki przeciwbólowe dla złagodzenia dolegliwości. Uważa się, że do najbardziej bolesnych zabiegów należą: operacje w obrębie uszu oraz wszczepienie implantów piersi, znacznie większych niż wyjściowy rozmiar. Plastyka brzucha również okupiona jest cierpieniem pacjentki. Zazwyczaj przez kilka dni po operacji chodzi się zgiętym w pół, by złagodzić dolegliwości bólowe. Stosunkowo najmniej bolesne są operacje nosa, wiążą się jednak z innym dyskomfortem, a mianowicie przejściową niemożnością oddychania przez nos, która może trwać do 2 tygodni. Lifting twarzy związany jest ze sporym obrzękiem, gdyż twarz jest jednym z tych miejsc ciała, które są niezwykle unaczynione i przez to bardzo puchną.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu