Dermatologia


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Dermatologia


Gdy już się zdecydujemy

Najważniejszym krokiem jest wybór lekarza chirurga, który będzie nas operował. Nie ma recepty na to, kogo wybrać - można podpytać znajomych, którzy mięli taką operację, można posiłkować się forami internetowymi i wypowiedziami na temat lekarzy. Najlepiej jednak omówić się na indywidualną rozmowę do kilku lekarzy i wybrać tego, który najbardziej odpowiada nam pod względem kompetencji i który budzi nasze zaufanie. Na wizycie trzeba dokładnie omówić:

 • to co chce się zoperować;
 • jak chcemy wyglądać po operacji i co chcemy przez nią osiągnąć;
 • dowiedzieć się, czy nasze oczekiwania są realistyczne; Obecnie najczęstszym powikłaniem operacji plastycznej jest brak zadowolenia pacjenta z jej efektów;
 • jakie badania należy wykonać przed operacją (badania krwi: morfologia, jonogram, czynniki krzepnięcia, parametry stanu zapalnego, funkcji nerek i wątroby. Ponadto osoby po 40 roku życia lub leczące się na choroby serca, powinny zrobić EKG. Przed operacją piersi wymagana będzie mammografia.);
 • koszt operacji (takie operacje nie są finansowane z ubezpieczenia);
 • to czy po zabiegu będziemy wymagać pomocy osób drugich i na jak długo mamy zwolnić się z pracy;
 • zadać wszelkie nurtujące nas pytania.

Jak przed każdą procedurą medyczną dobrze jest się zaszczepić na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), o ile do tej pory nie byliśmy szczepieni (wówczas warto oznaczyć poziom chroniących nas przez zakażeniem przeciwciał, powinien być powyżej 10 jednostek – jeśli jest poniżej, to powinniśmy się doszczepić). Szczepionka ta jest płatna, a szczepienia wykonuje się w schemacie 0-1-6 miesięcy (czyli drugie szczepienie po miesiącu, a trzecie po pół roku od pierwszego). Należałoby przyjąć przynajmniej dwie dawki przed zabiegiem.

Po zabiegu

Należy ściśle przestrzegać zaleceń chirurga i regularnie zgłaszać się na kontrole. Szwy zazwyczaj zdejmuje się po 7-10 dniach od operacji. Przez pierwsze tygodnie należy prowadzić oszczędzający tryb życia, bez nadmiernych wysiłków oraz jak w przypadku każdej rany będzie trzeba unikać długich kąpieli w wannie, basenu, sauny i solarium. Powinniśmy również mieć świadomość, że:

 • Po operacjach nosa przez około 3 miesiące nie można się opalać.
 • Plastyka brzucha nie powoduje niemożności zajścia w ciążę, choć prawdopodobnie stracimy wtedy efekty operacji.
 • W przypadku operacji piersi co około 10 lat należy wymieniać implanty.
 • Często na końcowy efekt operacji trzeba czekać, np. operacje nosa dają ostateczny efekt nawet po 6 miesiącach.

Każdy zabieg jest inny, każdy obarczona możliwymi powikłaniami, o które musimy zapytać chirurga. Jak wiadomo jest to operacja, czyli procedura na indywidualnym, mogącym kryć różne niewiadome organizmie i która może nie przebiec, tak jakbyśmy tego oczekiwali. Jednak gdy będziemy współpracować z chirurgiem, stosować się do zaleceń i odpowiednio się do niej przygotujemy, powinna dać pożądane efekty.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu