Dermatologia


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Dermatologia


Rzadsze postaci półpaśca

Półpasiec oczny – w przypadku zajęcia pierwszej gałązki nerwu trójdzielnego, dochodzi do rozwoju zmian zlokalizowanych na czole i na powiekach. Wykwity chorobowe są bardzo bolesne i mają charakter krwotoczny, często obserwuje się obrzęk powiek.

Półpasiec jamy ustnej – w przypadku zajęcia drugiej i trzeciej gałązki nerwu trójdzielnego, może dochodzić do rozwoju zmian w postaci rumieniowych nadżerek na błonach śluzowych jamy ustnej. Niekiedy jedyną zgłaszaną dolegliwością jest ból zęba.

Półpasiec czaszkowy - w przypadku zajęcia nerwów zaopatrujących owłosioną skórę głowy i szyi półpasiec może objawiać się bólami głowy, a w badaniu fizykalnym stwierdza się sztywność karku i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Półpasiec uszny – w obrazie klinicznym dominuje obustronny ból uszu, a na błonie bębenkowej lub na skórze przewodu słuchowego zewnętrznego mogą pojawić się niewielkie nadżerki.

Leczenie

W terapii półpaśca stosuje się leki przeciwwirusowe, które powodują skrócenie okresu zaraźliwości, zmniejszają natężenie bólu, a także hamują rozwój neuralgii. W leczeniu ostrego bólu można podawać niesteroidowe leki przeciwzapalne lub analgetyki. W leczeniu miejscowym stosuje się aerozole, płyny i kremy z lekami odkażającymi i antybiotykami.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu