Dermatologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Dermatologia


Znamiona komórkowe

Występują u większości ludzi. Mogą być płaskie, wypukłe, brodawkowate, zrazikowate, owłosione. Ich barwa także bywa różna, od kolory zbliżonego do koloru skóry aż do barwy ciemnej, prawie czarnej. W większości przypadków zmiany te są niegroźne. Prawie każdy a nas posiada takie znamiona na swojej skórze. Tylko niektóre ich rodzaje mogą być podłożem do rozwoju czerniaka złośliwego skóry, takie jak znamiona wrodzone i dysplastyczne.

Znamiona wrodzone mają powierzchnię nierównomierną, mogą być owłosione. Czasem obejmują cały tułów. Klasyfikacja znamion oparta jest na ich wielkości. Podział ten przydatny jest do zakwalifikowania ich do bardziej lub mniej niebezpiecznych; chodzi tu głównie o ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego skóry). I tak wyróżniamy:

  • małe – średnica nie przekracza 1,5 cm;
  • średnie – o średnicy 0d 1,5 cm do 20 cm;
  • duże – mające średnicę powyżej 20 cm.

Uważa się, iż zwiększone ryzyko rozwoju czerniaka złośliwe skóry występuje gdy: obecnych jest 3 lub więcej znamion na skórze lub średnica jednego znamienia przekracza w największym wymiarze 20cm.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu