Dermatologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Dermatologia


Znamiona dysplastyczne mogą się umiejscawiać na powierzchni całego ciała (łącznie ze skórą owłosioną głowy). Ich krawędzie nie są wyraźnie odgraniczone, powierzchnia nieregularna, szorstka. Cechą charakterystyczną jest różne zabarwienie w obrębie tej samej zmiany oraz występowanie w skupiskach. Zmiany dysplastyczne mają tendencję do rodzinnego występowania.

Nie sposób wymienić wszystkich zmian barwnikowych ze względu na ich mnogość oraz podobieństwo. Zbliżony wygląd znamion barwnikowych sprawia, iż tylko wykwalifikowani specjaliści są w stanie odróżnić zmiany bardziej lub mniej niebezpieczne.

Czy zatem należy bać się każdego przebarwienia na skórze? Jeśli zauważyliśmy u siebie „podejrzaną” zmianą należy zwrócić uwagę czy z biegiem czasu zmienia wygląd. Niebezpiecznymi objawami, które wymagają niezwłocznej konsultacji u specjalisty są: zwiększanie rozmiaru zmiany, zmiana jej struktury, zmiana zabarwienia lub odbarwienie, pojawienie się obrzęku, świądu, zaczerwienienia, krwawienia lub strupków.

Nie każda zmiana kwalifikuje się do usunięcia chirurgicznego. Większość to łagodne niegroźne przebarwienia skóry, które nie wymagają interwencji. Można oczywiście usunąć taką zmianą z przyczyn czysto kosmetycznych. Jeśli zmiana barwnikowa budzi podejrzenia a lekarz stwierdzi, że niesie ryzyko rozwoju nowotworu skóry, postępowanie polega na chirurgicznym jej usunięciu oraz badaniu histopatologicznym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu