Szczęśliwie dla tych, którzy marzą o usunięciu szpecących blizn, współczesna medycyna oraz dermatologia estetyczna przychodzi z pomocą.
Rozstępy, czyli tkanka bliznowata
Rozstępy to wrzecionowate pasma tkanki bliznowatej o charakterze blizn zanikowych, które tworzą się na poziomie skóry właściwej, układając się prostopadle do kierunku rozciągania skóry. U kobiet pojawiają się najczęściej na skórze ud, brzucha, piersi, pośladków i stawów kolanowych, a u mężczyzn w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, a także w obszarze obręczy barkowej.
W pierwszej fazie powstawania rozstępów, tworzą się na skórze pasma, zabarwione na różowo, czerwono lub liliowo. W fazie drugiej, czyli zanikowej, bledną one, a ich zabarwienie przybiera odcień perłowy. Z reguły ich pojawienie się jest bezobjawowe, ale może występować świąd, rzadziej pieczenie i ból.
Przyczyny powstawania rozstępów
Rozstępy, jak wspomnieliśmy na początku, to tkanka bliznowata. Powstaje ona w wyniku rozciągania skóry powyżej jej naturalnej elastyczności. Dochodzi wówczas do zerwania sieci włókien kolagenowych, tworzących skórną strukturę.
Rozstępy pojawiają się często w okresie dojrzewania, podczas gwałtownego wzrostu organizmu, a także przy nagłej zmianie masy ciała, szczególnie u osób otyłych lub z dużą ilością masy mięśniowej. W powstawaniu rozstępów odgrywają rolę czynniki hormonalne, a skłonność do powstawania rozstępów jest także uwarunkowana genetycznie. Również zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej oraz przyjmowanie leków steroidowych może przyczynić się do powstawania rozstępów.
Choć brzmi to nieprawdopodobnie, powodem rozstępów może być także stres, a raczej hormon, który jest produkowany w sytuacji stresowej przez organizm. Nadmiar kortyzolu, zwanego, nie bez przyczyny, hormonem stresu, zaburza funkcjonowanie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny; sprawiając, że skóra staje się słabsza i podatna na powstawanie rozstępów.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu