Dermatologia


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Dermatologia, Ciąża i poród

Nieestetyczne prążki na skórze są defektem, z którym boryka się wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Problem ten dokuczliwy jest szczególnie latem, gdy skąpe ubrania odsłaniają więcej ciała niż zwykle.

Szczęśliwie dla tych, którzy marzą o usunięciu szpecących blizn, współczesna medycyna oraz dermatologia estetyczna przychodzi z pomocą.

Rozstępy, czyli tkanka bliznowata

Rozstępy to wrzecionowate pasma tkanki bliznowatej o charakterze blizn zanikowych, które tworzą się na poziomie skóry właściwej, układając się prostopadle do kierunku rozciągania skóry. U kobiet pojawiają się najczęściej na skórze ud, brzucha, piersi, pośladków i stawów kolanowych, a u mężczyzn w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, a także w obszarze obręczy barkowej.

W pierwszej fazie powstawania rozstępów, tworzą się na skórze pasma, zabarwione na różowo, czerwono lub liliowo. W fazie drugiej, czyli zanikowej, bledną one, a ich zabarwienie przybiera odcień perłowy. Z reguły ich pojawienie się jest bezobjawowe, ale może występować świąd, rzadziej pieczenie i ból.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy, jak wspomnieliśmy na początku, to tkanka bliznowata. Powstaje ona w wyniku rozciągania skóry powyżej jej naturalnej elastyczności. Dochodzi wówczas do zerwania sieci włókien kolagenowych, tworzących skórną strukturę.

Rozstępy pojawiają się często w okresie dojrzewania, podczas  gwałtownego wzrostu organizmu, a także przy nagłej zmianie masy ciała, szczególnie u osób otyłych lub z dużą ilością masy mięśniowej. W powstawaniu rozstępów odgrywają rolę czynniki hormonalne, a skłonność do powstawania rozstępów jest także uwarunkowana genetycznie. Również zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej oraz przyjmowanie leków steroidowych może przyczynić się do powstawania rozstępów.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, powodem rozstępów może być także stres, a raczej hormon, który jest produkowany w sytuacji stresowej przez organizm. Nadmiar kortyzolu, zwanego, nie bez przyczyny, hormonem stresu, zaburza funkcjonowanie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny; sprawiając, że skóra staje się słabsza i podatna na powstawanie rozstępów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu