Dermatologia


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Dermatologia

Problem suchej skóry jest bardzo rozpowszechniony, dotyczy prawie co piątej osoby. Występuje w każdym wieku, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, a w zależności od przyczyn, może być okresowy lub przewlekły.

Objawia się utratą elastyczności i gładkości, niekiedy skóra łuszczy się i swędzi; daje nieprzyjemne uczucie „ściągnięcia”. Sucha skóra łatwiej ulega podrażnieniom, a jej funkcja jako bariery przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi jest upośledzona.

Sucha skóra – czyj to problem?

Począwszy od najmłodszych lat życia, problemy ze suchą skórą mogą mieć już dzieci. Ma to związek najczęściej z predyspozycją do atopii i schorzenia zwanego atopowym zapaleniem skóry (AZS). Gama objawów w AZS jest szeroka i różni się w zależności od wieku pacjenta, ale prawie zawsze występuje sucha skóra i świąd. Wraz z wiekiem stopień nawilżenia skóry jest coraz słabszy, dlatego problem ten dotyczy większości osób starszych. Sucha skóra sprzyja starzeniu i powstawaniu zmarszczek. Zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwa dieta, a także nawyki higieniczne (zbyt częste mycie się z użyciem detergentów) są powodem wysuszania skóry także u młodzieży i ludzi dorosłych.

Jakie są przyczyny powstawania suchej skóry?

Przyczyny powstawania suchej skóry można ogólnie podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Przyczyny wewnętrzne (pochodzące z organizmu) związane są m.in. ze skłonnością genetyczną, współwystępowaniem innych chorób, zarówno dermatologicznych (np. łuszczyca) jak i ogólnoustrojowych np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy i inne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu