Dermatologia


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Dermatologia

Podobają Ci się tatuaże na ciałach innych osób? Zastanawiasz się, czy samemu sobie jakiegoś nie zrobić; ale boisz się, jak będziesz z nim wyglądał? Czy też zdecydowałeś się już, ale masz jeszcze kilka pytań, albo wątpliwości? Oto kilka informacji, które mogą być przydatne, w podjęciu ostatecznej decyzji.

Tatuowanie to rysowanie wybranego wzoru, polegające na odpowiednim wpuszczaniu barwnika pod skórę. W naszym kraju, aby móc zrobić sobie tatuaż trzeba mieć ukończone 18 lat; w przeciwnym razie wymagana jest zgoda rodziców. Nie wystarczy jednak ich podpis na kartce papieru, najlepiej jeśli któreś z nich osobiście wyrazi swoją zgodę w salonie.

Słów kilka o historii tatuażu


Tatuaż jest znany od bardzo dawna. Już starożytni Aztekowie, Grecy i Egipcjanie tatuowali swoje ciała; głównie w barwy i znaki wojenne, które miały ich ochronić w czasie walki i wzbudzić strach we wrogach. Inne były symbolem przynależności do danej grupy społecznej, kasty czy plemienia. Były i takie, które miały charakter religijny np. symbol ryby oznaczał wyznawanie wiary chrześcijańskiej.

Na co zwrócić uwagę przed tatuowaniem

Obecnie tatuaże wykonuje się w zarejestrowanych salonach tatuażu, bądź u tzw. domowych artystów. Oczywiście polecam jedynie te pierwsze miejsca, gdyż tanich, lecz niepewnych prywatnych twórców tatuażu, nikt nie kontroluje pod względem aseptyki i higieny. Jest to niezwykle ważne, gdyż podczas takiego zabiegu można zarazić się wirusem HIV albo wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Z bakteryjnych chorób możemy nabyć niechcianą infekcję paciorkowcową - różę (charakteryzuje się silnym zaczerwienieniem i bólem skóry w miejscu infekcji i wysoką gorączką), bądź gronkowcową (wywołującą różne bolesne stany zapalne skóry). Od legalnych zakładów tatuażu wymaga się natomiast:

  • odpowiednich certyfikatów sterylizacji sprzętu;
  • używania jednorazowych igieł, przechowywanych w odpowiednich workowych opakowaniach;
  • używania jednorazowych rękawiczek (jeśli tatuaż jest duży i rysowanie go zajmuje kilka godzin, należy co pewien czas zmieniać rękawiczki);
  • stosowania jedynie dopuszczonych do użytku barwników, na odpowiednich głębokościach skóry (w przeciwnym razie barwnik może być toksyczny);
  • przelewania barwników przy każdorazowym tatuowaniu do jednorazowych pojemników (nie wolno odlewać niezużytego barwnika do głównego zbiornika - w ten sposób można przenieść drobnoustroje);
  • dezynfekcji skóry w miejscach tatuowania;
  • po zakończonym zabiegu założenia opatrunku na tatuowane miejsce.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu