Dermatologia


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Dermatologia


Kiedy zrobiliśmy tatuaż

Tatuowanie podrażnia skórę i więc świeży tatuaż można traktować jako ranę. W domu należy przemywać go wodą z mydłem (nigdy spirytusem) i bardzo dokładnie osuszać. W początkowym okresie powinno unikać się długich kąpieli w wannie, lepiej korzystać z prysznica. Jeśli świeżo zrobiony tatuaż swędzi, należy stosować maść z panthenolem. Skóra może być też zaczerwieniona i obrzęknięta, wtedy najlepiej stosować zimne okłady. Przez miesiąc nie opalać się i nie odwiedzać solarium; w tym okresie należy też zrezygnować z basenu i sauny. Najbardziej bolesne miejsca to te, gdzie jest mało podskórnej tkanki tłuszczowej, a kość znajduje się blisko powierzchni skóry np. łokcie, kolana, linia przykręgosłupowa. Więc jeśli jesteśmy bardzo wrażliwi na ból, lepiej unikać tatuowania tych miejsc.
 
Czy raz zrobiony tatuaż, możemy usunąć?

Jeśli po pewnym czasie najdzie nas potrzeba usunięcia niechcianego tatuażu, mamy kilka możliwości do wyboru:

  • Najbardziej popularną metodą jest usuwanie laserowe. Emitowane światło lasera absorbowane jest przez warstwę skóry, zawierającą barwnik. W ten sposób komórki z pigmentem tatuażu ulegają zniszczeniu. Najtrudniejsze do usunięcia są kolory: żółty, pomarańczowy i zielony w jasnych odcieniach. Problem pojawia się też, gdy barwnik umieszczony był na rożnych głębokościach skóry. Metoda ta nie daje natomiast 100% skuteczności. Po zabiegu powstaje strup, który odpada po około 2 miesiącach, bez pozostawienia blizny. Konieczne jest również wykonanie kilku zabiegów (nie da się z góry ustalić ich ilości); między każdą sesją wymagany jest 6-8 tygodniowy okres przerwy.
  • Chirurgiczne wycięcie skóry, na której obszarze znajduje się tatuaż (jeśli jest duży, konieczne będzie również wykonanie przeszczepu skóry w tym miejscu) – ta interwencja, jak każda operacja, pozostawi bliznę.
  • Przerobienie istniejącego tatuażu na inny; nie jest to jednak rozwiązanie dla osoby, która chce się zupełnie pozbyć tej ozdoby skóry.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu