Dermatologia


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Dermatologia

Trądzik jest powszechnie występującą chorobą skóry, zwłaszcza u ludzi młodych. Jest konsekwencją dorastania i nawet najbardziej skrupulatne przestrzeganie zasad higieny nie zabezpiecza przed jego wystąpieniem. Choć nie jest to choroba groźna, potrafi bardzo uprzykrzyć życie.

Dlaczego mam trądzik?

W organizmie młodego, dojrzewającego człowieka między 12 a 18 rokiem życia zachodzą różne zmiany, również hormonalne. Zarówno u chłopców jak i dziewcząt wzrasta poziom hormonów androgenowych, które wpływają stymulująco na produkcję łoju i powiększenie gruczołów łojowych. Zbyt wiele łoju powoduje, że skóra się błyszczy, a włosy są przetłuszczone. Mieszki włosowe zatykają się, tworząc zaskórniki, które są wczesnym stadium trądziku. Zaskórniki stanowią doskonałe miejsce do rozwoju bakterii, które mnożąc się powodują, że zablokowany por skóry przeistacza się w czerwoną, zapalnie zmienioną krostę.

Jak wygląda „skóra trądzikowa”?

W wyniku łojotoku skóra błyszczy się i jest tłusta. Liczne zaskórniki (wągry) prowadzą do powstawania stanów zapalnych takich jak grudki i krosty. Zaskórniki początkowo pojawiają się na nosie, później powstają w innych okolicach: na czole, policzkach i na brodzie, często także za uszami i w uszach. Najpóźniej zmiany pojawiają się na klatce piersiowej i plecach. W wyniku nieprawidłowego rogowacenia i gromadzenia się martwych komórek w ujściu gruczołu łojowego i mieszka włosowego, skóra jest szorstka. Trądzik może mieć różnorodny obraz kliniczny, dlatego dermatolodzy dzielą go na zaskórnikowy, krostkowy, grudkowy i torbielowaty.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu