Dermatologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Dermatologia

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, wykorzystujące właściwości i działanie toksyny botulinowej. Najczęściej kojarzona właśnie z zabiegiem „botoksu”, toksyna botulinowa, znajduje również zastosowanie w innych specjalizacjach medycyny.

Toksyna botulinowa jest egzotoksyną, wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. Istnieje wiele rodzajów tej toksyny, oznaczanych kolejnymi literami alfabetu. Nie są to substancje, które wpływają prozdrowotnie na człowieka, a wprowadzone w sposób niekontrolowany do organizmu (głównie poprzez zanieczyszczoną glebę, konserwy mięsne i rybne) mogą prowadzić nawet do śmierci. W medycynie stosuje się toksynę typu A, oczywiście w dużo mniejszej dawce od tej, jaka jest szkodliwa dla człowieka.

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna blokuje płytkę nerwowo-mięśniową, czyli miejsce w którym impulsy zostają przekazywane z nerwów do mięśni. Wywołuje to efekt przejściowego porażenia mięśnia.

Wykorzystanie działania toksyny botulinowej w medycynie

Działanie toksyny botulinowej było wykorzystywanie w medycynie już od lat 70-tych, o dziwo w neurologii i okulistyce. W dermatologii i medycynie estetycznej rozpoczęto jej stosowanie od lat 90-tych. Zabieg z użyciem toksyny, polega na podaniu jej przy pomocy strzykawki w okolicę mięśni które chcemy porazić i trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu minut. Pierwsze efekty widoczne są zazwyczaj po 2-3 dniach, a pełen rezultat nawet po 2-3 tygodniach, natomiast działanie toksyny utrzymuje się do 6 miesięcy. Zabieg można bezpiecznie powtarzać 2-3 razy w roku. W dermatologii i medycynie estetycznej toksynę botulinową wykorzystuje się w celu:

  • likwidowania zmarszczek (najczęściej zmarszczek na czole, szui, w okolicach ust i tzw. „kurzych łapek”, czyli zmarszczek mimicznych wokół oczu);
  • korekty wyglądu (podniesienie opadających powiek, uniesienie kącików ust itp.);
  • leczenia nadpotliwości w obrębie dłoni, stóp, pach lub czoła.

Natomiast w neurologii ma zastosowanie przy:

  • dystoniach mięśniowych (kręcz karku, kurcz powiek, dystonie kończyn);
  • mózgowym porażeniu dziecięcym;
  • drżeniu samoistnym;
  • bólach głowy.

Zastosowanie botoksu w innych dziedzinach medycyny:

  • leczenie zeza w okulistyce;
  • leczenie pęcherza nadreaktywnego w urologii.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu