Dermatologia


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Dermatologia, Uroda

Wiele osób zastanawia się, jak można uniknąć zmarszczek, inni z kolei koncentrują się na tym, jak się ich pozbyć - czy istnieją kremy i diety-cud? Skąd się biorą zmarszczki i jak się bronić przed interwencją skalpela – oto kilka porad dotyczących cery dojrzałej.

Proces powstawania zmarszczek

Niestety mam złą wiadomość - zmarszczki czekają nas wszystkich, są bowiem objawem starzenia się skóry. Według definicji są zagięciami skóry i powstają w wyniku osłabienia włókien elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za prawidłowe napięcie skóry. Pierwsze zmarszczki pojawiają się między 25 a 30 rokiem życia i zazwyczaj są zmarszczkami mimicznymi. Są one skutkiem grymasów mimicznych i obejmują:

  • skórę na czole (najczęstsza lokalizacja);
  • okolicę między nosem, a ustami;
  • skórę wokół oczu (tzw. kurze łapki).

Oprócz wymienionych powyżej zmarszczek, wyróżniamy także: zmarszczki grawitacyjne i związane z działaniem promieniowania słonecznego.

Powstawanie zmarszczek jest też związane, z malejącą z wiekiem aktywnością łojowych i potowych gruczołów skóry, których zadaniem jest nawilżanie i natłuszczanie skóry. Gdy słabnie produkcja sebum, skóra robi się sucha, szorstka, co sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Innym czynnikiem jest wiotczenie mięśni twarzy, przez co obniża się jej owal. Powstają zwisające policzki i powieki.

Skóra z wiekiem traci też zdolność zatrzymywania wody. Przez to znika jej równomierne zabarwienie i staje się przeźroczysta.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu