Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która jest wynikiem zaburzonej produkcji lub działania jednego z hormonów (insuliny). Wynikiem tego jest zaburzona gospodarka węglowodanów, białek i tłuszczów w organizmie.

Co powinno się wiedzieć chorując na cukrzycę typu 1?

W chwili postawienia rozpoznania nie należy tracić głowy; wprawdzie nie ma obecnie lekarstwa, które mogłoby przyczynowo wyleczyć tę chorobę, ale stosując wielokrotne podskórne wstrzyknięcia insuliny i przestrzegając zaleceń lekarskich można prawidłowo kontrolować glikemię i zapobiegać powikłaniom.

Początek choroby może przypominać łagodne przeziębienie, które nie ustępuje po leczeniu objawowym lub też przybrać ostrą postać ze śpiączką i ciężkimi zaburzeniami równowagi wodno-elektrolitowej i metabolicznej ustroju, wymagającymi pobytu w szpitalu.

Nie ma profilaktyki tej postaci cukrzycy, co oznacza, że nie można przeciwdziałać wystąpieniu tej choroby. Wynika to z rodzaju zaburzeń, leżących u podstawy cukrzycy typu 1 – reakcji układu odpornościowego przeciwko własnym komórkom.

Choroba ujawnia się zwykle u osób przed 30 rokiem życia; najczęściej zachorowania notuje się wśród dzieci i młodzieży.

Test: Czy mam cukrzycę?

Jeśli w Twojej rodzinie są osoby chorujące na cukrzycę typu 1, ryzyko rozwoju tej choroby u Ciebie jest zwiększone. Nie ma jednak sposobu żeby z pewnością stwierdzić, czy zachorujesz na tą chorobę – warto jednak o tym porozmawiać ze swoim lekarzem.

Osoby z tą postacią choroby najczęściej przyjmują insulinę 3-5 razy na dzień, co daje możliwość modyfikowania godzin spożywania posiłków, podejmowania ćwiczeń fizycznych i dostosowania leczenia do własnej aktywności w ciągu dnia.

Konieczna jest regularna kontrola glikemii przy użyciu podręcznego gleukometru. Zwykle wykonuje się pomiar rano po obudzeniu i przed każdym posiłkiem w ciągu dnia, tak aby móc dokładnie dobrać dawkę insuliny, potrzebną do utrzymania „normalnego” poziomu cukru we krwi.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu