Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia


Leczenie rozpoczyna się od zmiany stylu życia (dieta, aktywność fizyczna) oraz od farmakoterapii doustnej (patrz artykuł: „Leczenie cukrzycy”); ale gdy one nie wystarczają, konieczne staje się włączenie zastrzyków z inuliny, by prawidłowo kontrolować glikemię.

Samokontrola, czyli samodzielne oznaczanie poziomu cukru we krwi przy użyciu gleukometru nie jest konieczna tak często, jak w przypadku cukrzycy typu 1. Warto ją jednak systematycznie prowadzić, gdyż dostarczy informacji na temat skuteczności leczenia oraz pomoże optymalnie kontrolować chorobę.

Niski jak i wysoki poziom cukru we krwi objawiają się podobnie jak w cukrzycy typu 1 (patrz wyżej). Gdy podejrzewasz, że masz nieprawidłową glikemię, sprawdź ją za pomocą gleukometru. Hiperglikemia u osób starszych może prowadzić do odwodnienia (z powodu częstego oddawania moczu) oraz kwasicy ketonowej (rzadziej niż w cukrzycy typu 1). Dlatego tak ważne jest regularne przyjmowanie płynów w odpowiedniej ilości, tak by nie odczuwać pragnienia ani suchości w ustach.

Ciała ketonowe powinno się oznaczyć w moczu, wówczas gdy: wystąpią objawy hiperglikemii, poziom glukozy będzie większy niż 300 mg/dl, współwystępuje infekcja. Gdy wynik testu jest dodatni, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Wraz z długością trwania choroby coraz rzadziej pacjent odczuwa objawy niskiego/wysokiego poziomu glikemii. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do rozwoju jednego z późnych powikłań cukrzycy: neuropatii. Jest to choroba nerwów, polegająca na coraz gorszym przewodzeniu przez nie sygnałów, świadczących o niebezpieczeństwie (w tym przypadku o wahaniach poziomu cukru we krwi). Konieczna jest wtedy coraz częstsza samokontrola.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu