Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia


Powikłania cukrzycy

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, wymagająca ciągłej kontroli. Bez odpowiedniego postępowania, mającego na celu utrzymanie glikemii w zakresie wartości normalnych, prowadzi nieuchronnie do rozwoju powikłań ogólnoustrojowych (ponieważ nadmiar cukru we krwi wpływa niekorzystnie, uszkadzając komórki i tkanki). Do powikłań tej choroby należą: ostre zaburzenia równowagi metabolicznej organizmu, choroby sercowo-naczyniowe, niewydolność nerek, ślepota oraz uszkodzenie nerwów. Stworzono podział powikłań cukrzycowych: na ostre i przewlekłe.

Powikłania ostre

Hipoglikemia, czyli niski poziom cukru we krwi (<3,8 mmol/l lub <50-60 mg/dl), może doprowadzić do utraty przytomności. W chwili jego rozpoznania należy szybko przyjąć osłodzony płyn (np. szklanka soku) i następnie spożyć posiłek węglowodanowy (np. kanapka, porcja makaronu); lub gdy to konieczne podać zastrzyk z glukagonem, albo podłączyć dożylny wlew roztworu glukozy. Szczególnie narażone na to powikłanie, są osoby przyjmujące insulinę oraz uprawiające aktywnie sport.

Kwasica ketonowa – stan ten występuje, gdy organizm nie może wykorzystać glukozy jako źródła energii (brak samej insuliny lub jej działania), dlatego zaczyna wykorzystywać kwasy tłuszczowe zgromadzone w tkance tłuszczowej, najpierw rozbijając je na krótkie fragmenty (ciała ketonowe), które zakwaszają organizm. Występuje częściej w cukrzycy typu 1. Objawy jakie mogą towarzyszyć kwasicy ketonowej, są podobne do tych występujących w hiperglikemii, a dodatkowo mogą wystąpić: bóle w klatce piersiowej i brzuchu, nudności, wymioty, senność, splątanie lub utrata przytomności.

Kwasica mleczanowa - to rzadkie powikłanie dotykające głównie osób, chorujących na cukrzycę typu 2 i dodatkowo obciążonych innymi chorobami. Występuje, gdy w krwi gromadzi się kwas mlekowy (jeden z produktów w metabolizmie glukozy) i zakwasza organizm.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu