Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia


Powikłania przewlekłe

Choroby oczu (retinopatia cukrzycowa, jaskra, zaćma) – są one główną przyczyną uszkodzenia i utraty wzroku u osób dorosłych w krajach rozwiniętych. Ciężkie upośledzenie wzroku dotyka 10% chorych na cukrzycę, średnio po 15 latach choroby, dlatego tak ważne jest by dobrze kontrolować glikemię oraz regularnie sprawdzać wzrok (badanie dna oka przez okulistę 1 raz/rok, a gdy już to powikłanie wystąpi 2-3 razy/rok).

Choroby nerek (nefropatia cukrzycowa). Jest to jedna z najczęstszych przyczyn upośledzenia funkcji nerek, która występuje aż u 1/3 chorych na cukrzycę (u ok. 20% osób z typem 1 cukrzycy, doprowadza ona do niewydolności nerek).

Choroby nerwów (neuropatia cukrzycowa). Dotyka około 50% osób chorych na cukrzycę. Istnieje kilka form tego powikłania, które mogą się objawiać: utratą czucia w stopach (prowadząc do rozwoju stopy cukrzycowej – urazy przestają pacjenta boleć, rozwijają się zakażone owrzodzenia) i dłoniach, uczuciem mrowienia i łaskotania, czy też pieczenia dłoni i stóp; możliwe są też zaburzenia w funkcjonowaniu części wegetatywnej układu nerwowego (odpowiedzialnego za kontrolowanie organów wewnętrznych), co doprowadza do problemów m.in. z żołądkiem (późne przechodzenie pokarmu z żołądka do jelit, co może doprowadzić do hipoglikemii), z pęcherzem moczowym (niepełne opróżnianie i zaleganie moczu w pęcherzu), nieodczuwaniem hipo- i hiperglikemii oraz impotencją.

Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów (ok.75%), u osób chorujących na cukrzycę (ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca jest 2-4 razy większe niż u osób zdrowych). U cukrzyków dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń (wieńcowych serca, aorty, tętnic prowadzących krew do mózgu i kończyn dolnych) i nasilenia zmian miażdżycowych, a wszystko to prowadzi do zwiększonego ryzyka zawału serca, udaru mózgu, jak również krytycznego niedokrwienia kończyn (co może skutkować koniecznością ich amputacji).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu