Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia

Mimo, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, to pamiętając o kilku ważnych kwestiach, można ją „oswoić” i prowadzić z nią aktywne i normalne życie.

Sekret tkwi w prawidłowym kontrolowaniu cukrzycy. Zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna, przestrzeganie zaleceń lekarzy i stosowanie odpowiedniego leczenia – pozwalają osobom z cukrzycą nie tylko kontrolować chorobę i optymalnie przeciwdziałać wystąpieniu jej powikłań, ale także prowadzić życie towarzyskie porównywalne z ludźmi zdrowymi.

Cukrzyca, zarówno typu 1 (tzw. młodzieńcza/insulinozależna), jak i typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych/insulinoniezależna), to przewlekła choroba, która nieleczona lub źle kontrolowana, może prowadzić do ciężkich powikłań (chorób serca, naczyń, oczu, nerek, nerwów). Jest wiele czynności jakie można przedsięwziąć, by żyjąc z cukrzycą, zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Udowodniono, że zdrowy styl życia pomaga zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2, a wśród osób już chorych na cukrzycę, pozwala opóźnić lub nawet ograniczyć jej powikłania. Ale co takiego kryje się pod pojęciem „zdrowy styl życia” i jak go osiągnąć z punktu widzenia cukrzyka? Najważniejsze, aby przestrzegać kilku żelaznych zasad: zdrowego i zbilansowanego planu żywienia, regularnej aktywności fizycznej, kontroli wagi ciała, lekarskich wizyt kontrolnych, porad zdrowotnych, regularnych kontroli poziomu cukru we krwi, badań w kierunku powikłań choroby, redukcji stresu i napięcia nerwowego oraz zaprzestania palenia tytoniu.

Zbilansowana dieta

Niezależnie od tego czy leczysz się insuliną, czy przyjmujesz doustne leki przeciwcukrzycowe, dobrze zbilansowana dieta to podstawa sukcesu w kontroli choroby. Tak zwana „dieta cukrzycowa” to w istocie zdrowy plan żywienia, bardzo dobry dla całej rodziny. Pomaga ona nie tylko utrzymać poziom cukru we krwi (tzw. glikemię) w normie, zapobiegać rozwojowi cukrzycy, ograniczać i opóźnić jej powikłania, ale również utrzymywać prawidłową masę ciała, kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi oraz zapobiegać chorobom serca i naczyń.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu