Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia

Mimo, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, to pamiętając o kilku ważnych kwestiach, można ją „oswoić” i prowadzić z nią aktywne i normalne życie.

Aktywność fizyczna

Większość osób dorosłych, a także ciągle rosnąca liczba dzieci i młodzieży, prowadzi nieaktywny, siedząco-leżący tryb życia. Chociaż fitness i aktywne spędzanie wolnego czasu stają się coraz bardziej popularne w krajach rozwiniętych, większość z nas ma niewiele z tym wspólnego. Ćwiczenia fizyczne pomagają rozwijać dobrą kondycję, spalać „kalorie”, zmniejszać ilość tkanki tłuszczowej oraz rozwijać siłę mięśni. Ruch jest niezbędny dla każdego człowieka w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia lub jego poprawy, a tym bardziej dla osoby z cukrzycą.

Osoby chore na cukrzycę, odnoszą najlepsze korzyści z umiarkowanej aktywności fizycznej (np. 150 minut/tydzień), która poprawia krążenie, pomaga efektywniej spalać glukozę przez organizm, usprawnia działanie insuliny (zmniejsza insulinooporność tkanek), a przez to obniża poziom cukru we krwi. Dodatkowe zalety ruchu to: utrzymanie stałej wagi ciała, dobre samopoczucie fizyczne i dobrostan psychiczny. Umiarkowana aktywność fizyczna to każdy rodzaj ruchu, który kontynuowany przez co najmniej 10 minut, sprawia, że tętno przyśpiesza o kilkanaście-kilkadziesiąt uderzeń na minutę, a ty czujesz „jak krew zaczyna krążyć”. Praktycznie można ocenić wysiłek fizyczny, próbując rozmawiać w trakcie jego wykonywania. Jeśli nie jest się w stanie wypowiadać pełnych zdań i uczestniczyć w dyskusji, oznacza to, że wysiłek jest zbyt intensywny. Zaleca się co najmniej 30 minut takiej aktywności dziennie, lub co drugi dzień (zwykle 30-45 minut, co najmniej 4-5 razy na tydzień).

Rodzaj ruchu powinien być dostosowany do stanu zdrowia, kontroli cukrzycy i dotychczasowego stylu życia. W wyborze najodpowiedniejszej formy aktywności doradzi lekarz (mogą to być: spacery, jogging, pływanie, czy jazda na rowerze). Odkurzanie, sprzątanie mieszkania, czy praca w ogródku też się liczą. Przed podjęciem wysiłku fizycznego, powinno się oznaczyć poziom cukru we krwi i mieć przy sobie słodki napój, na wypadek gorszego samopoczucia w wyniku spadku glikemii w trakcie lub po wysiłku. Choć na ogół nie zaleca się bardzo intensywnego wysiłku, przy dobrej kontroli cukrzycy można nawet uprawiać sporty wyczynowo. Jednak przed rozpoczęciem takiej formy aktywności fizycznej, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy nasza kontrola choroby jest wystarczająca, by organizm mógł sobie poradzić z planowanymi obciążeniami.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu