Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia

Insulina to hormon peptydowy produkowany przez trzustkę, który bierze udział w metabolizmie glukozy (cukru prostego uzyskiwanego przez organizm z trawionego pokarmu). Insulina umożliwia przejście glukozy z krwi do komórek ciała, gdzie służy ona jako źródło energii potrzebnej do życia.

Organizm osób chorych na cukrzycę nie produkuje insuliny lub produkuje ją w niewystarczającej ilości. Dlatego też muszą otrzymywać oni insulinę lub jej analogi (zmodyfikowana forma insuliny) z zewnątrz w formie zastrzyków.

Test: Czy mam cukrzycę?

U ludzi, którzy są zdrowi i nie chorują z powodu cukrzycy, insulina jest produkowana przez tzw. wyspy trzustkowe - grupy komórek wyspecjalizowane w syntezie insuliny. Komórki te wydzielają insulinę w odpowiedzi na aktualny poziom glukozy we krwi (tzw. glikemię). Dlatego poziom insuliny we krwi jest zmienny i zależy od: pory dnia, przyjmowanych posiłków i ilości zawartych w nich węglowodanów (cukrów). Za każdym razem jak spożyjemy posiłek, glukoza ze strawionych węglowodanów dostaje się do krwi (zwiększa się glikemia), na co odpowiada trzustka wydzielając odpowiednią ilość insuliny, by utrzymać poziom glukozy we krwi w zakresie prawidłowych wartości. Osoby cierpiące na cukrzycę, nie potrafią produkować insuliny lub produkują jej za mało. Muszą ją więc przyjmować w odpowiedniej dawce z zewnątrz w postaci zastrzyku, by umożliwić glukozie wejście do komórek i przywrócić prawidłową glikemię.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu