Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia


Jakie są rodzaje insulin?

W latach 20-tych XX wieku wprowadzono do leczenia zwykłą, tzw. „normalną” insulinę. Z upływem lat oraz rozwojem nauki i biotechnologii, nauczono się modyfikować cząsteczkę insuliny tak, by jej działanie było jak najbardziej przydatne i fizjologiczne, czyli naśladowało stan, jak u osoby zdrowej. Te zmodyfikowane insuliny nazywamy analogami. Wyróżnia się kilka rodzajów preparatów insuliny, biorąc pod uwagę następujące kryteria: początek działania, czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnej siły działania oraz całkowity czas działania.

  • Insuliny o szczególnie szybkim początku działania zaczynają działać już po ok. 15-30 minutach od wstrzyknięcia, osiągając szczyt działania po 30-90 minutach i działając do 5 godzin.
  • Insuliny krótko działające zaczynają działać po 30 minutach, maksymalne działanie wykazują po 2-4 godzinach, działają przez 4-8 godzin od podania.
  • Insuliny o pośrednim czasie działania - działają od 2-6 godzin od wstrzyknięcia do 14-20 godzin. Maksymalną aktywność wykazują w 4-14 godzin od przyjęcia.
  • Insuliny długo działające rozpoczynają działać po 6-14 godzinach, osiągając maksymalne działanie w 10-16 godzin od podania. Działają do 20-24 godzin.
  • Są jeszcze insuliny normalne tzw. „stare” podobne w działaniu do krótko działających oraz tzw. insuliny kombinacyjne (mieszane).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu