Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia


Metody i schematy insulinoterapii

Insuliny przyjmuje się w formie zastrzyków. Niestety nie można ich podawać doustnie jak tabletki, gdyż uległyby zniszczeniu w żołądku pod wpływem soku żołądkowego, jeszcze przed rozpoczęciem swojego działania. Insulinę można również podawać w tzw. pompie insulinowej, w której insulina podawana jest w sposób ciągły przez całą dobę ze zmiennym przepływem. Ten rodzaj insulinoterapii jest wskazany w przypadku chwiejnej cukrzycy (duże wahania poziomu cukry we krwi) oraz w sytuacjach szczególnych (np. ciąża, stopa cukrzycowa) - jeśli interesuje Cię taka terapia skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym w celu omówienia czy możesz taką terapię rozpocząć. Obecnie naukowcy i lekarze pracują nad nowymi metodami podawania insuliny, np. w postaci spreju do nosa, ale na efekty ich pracy musimy jeszcze poczekać.

Leczenie cukrzycy preparatami insuliny przyjmuje kilka różnych form, np. terapię „konwencjonalną”, albo „intensywną” terapię insulinową i może składać się od 1-2 do 4-5 wstrzyknięć insuliny w ciągu dnia. Każda osoba chorująca na cukrzycę jest wyjątkowa, dlatego schemat podawania i ilość insuliny określa się zawsze bardzo indywidualnie. Dostosowane jest to do stylu życia pacjenta, jego nawyków żywieniowych (kiedy, jak i co je), wrażliwości na insulinę oraz zależy od tego czy trzustka pacjenta produkuje jakiekolwiek ilości „swojej własnej” insuliny. Pojedyncze wstrzyknięcie insuliny stosuje się zwykle przejściowo w połączeniu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Schemat składający się z 2 wstrzyknięć może wystarczyć u osoby prowadzącej uregulowany tryb życia, przestrzegającej stałych pór przyjmowania posiłków oraz u osoby starszej. Wraz ze zwiększeniem liczby wstrzyknięć zachodzi możliwość niewielkich zmian w porach przyjmowanych posiłków, ich wielkości oraz podejmowanego wysiłku fizycznego, co ważne jest szczególnie dla osób młodszych i prowadzących aktywny tryb życia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu