Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia

Obecnie nie istnieje leczenie przyczynowe cukrzycy, tzn. nie ma lekarstwa, które mogłoby ją całkowicie wyleczyć. Są za to efektywne leki, pozwalające kontrolować tę chorobę oraz przeciwdziałać jej powikłaniom.

Prawidłowa kontrola cukrzycy oznacza:

  • utrzymanie poziomu glukozy we krwi (czyli tzw. glikemii) w granicach wartości prawidłowych (zarówno na czczo, jak i po posiłkach);
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała;
  • kontrola ciśnienia tętniczego krwi;
  • prawidłowy lipidogram (stężenie całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL i HDL oraz trójglicerydów).

W osiągnięciu tych celów służą: zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz leki. Dieta i aktywność fizyczna to podstawa terapii cukrzycy, bez których nie należy spodziewać się poprawy wyników leczenia. Zbilansowana dieta pomaga utrzymać glikemię w normie, zapobiegając jej gwałtownym wahaniom, które są trudne do skorygowania. Natomiast aktywność fizyczna nie tylko pomaga spalać i lepiej wykorzystywać glukozę przez organizm, ale również ułatwia działanie insulinie, poprawia krążenie, funkcję naczyń krwionośnych oraz pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Test: Czy mam cukrzycę?

Farmakoterapia

Cukrzycę można leczyć na wiele sposobów. Wśród leków wyróżnia się: doustne leki przeciwcukrzycowe, insuliny oraz jej analogi.

Doustne leki przeciwcukrzycowe to grupa leków podawanych doustnie w formie tabletek, które można podzielić na leki hipoglikemizujące (takie które zmniejszają poziom glukozy w krwi) i leki antyhiperglikemiczne (przeciwdziałają podniesieniu się cukru we krwi). W leczeniu cukrzycy typu 2 (oprócz diety, kontroli wagi i aktywności fizycznej) stosuje się jeden, lub kilka leków doustnych, a także łączy się te leki z insuliną. Rodzaj terapii zależy od uzyskiwanych poziomów cukru we krwi w czasie leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu