Prawidłowa kontrola cukrzycy oznacza:
W osiągnięciu tych celów służą: zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz leki. Dieta i aktywność fizyczna to podstawa terapii cukrzycy, bez których nie należy spodziewać się poprawy wyników leczenia. Zbilansowana dieta pomaga utrzymać glikemię w normie, zapobiegając jej gwałtownym wahaniom, które są trudne do skorygowania. Natomiast aktywność fizyczna nie tylko pomaga spalać i lepiej wykorzystywać glukozę przez organizm, ale również ułatwia działanie insulinie, poprawia krążenie, funkcję naczyń krwionośnych oraz pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
Test: Czy mam cukrzycę?
Farmakoterapia
Cukrzycę można leczyć na wiele sposobów. Wśród leków wyróżnia się: doustne leki przeciwcukrzycowe, insuliny oraz jej analogi.
Doustne leki przeciwcukrzycowe to grupa leków podawanych doustnie w formie tabletek, które można podzielić na leki hipoglikemizujące (takie które zmniejszają poziom glukozy w krwi) i leki antyhiperglikemiczne (przeciwdziałają podniesieniu się cukru we krwi). W leczeniu cukrzycy typu 2 (oprócz diety, kontroli wagi i aktywności fizycznej) stosuje się jeden, lub kilka leków doustnych, a także łączy się te leki z insuliną. Rodzaj terapii zależy od uzyskiwanych poziomów cukru we krwi w czasie leczenia.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu