Endokrynologia


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Endokrynologia


Leki hipoglikemizujące

Leki hipoglikemizujące (pochodne sulfonylomocznika, glinidy) pobudzają trzustkę do wydzielania insuliny, gdy jest to jeszcze możliwe (gdy trzustka ma rezerwę funkcjonujących komórek wydzielających insulinę). Zwykle podaje się je w 2-3 dawkach na dzień, w zależności od preparatu (przed lub w czasie głównych posiłków; np. przed śniadaniem i przed obiadem, lub podczas śniadania i podczas kolacji).

Są też dostępne leki o zmodyfikowanym uwalnianiu (zwolnione tempo uwalniania leku z tabletki), które podaje się tylko raz na dzień, zwykle przed śniadaniem, co poprawia komfort leczenia i nie zmusza chorego, do ciągłego sięgania po leki w czasie dnia.
By dokładnie dowiedzieć się, jak zażywać lek hipoglikemizujący; jaki czas zachować między przyjęciem leku a posiłkiem, lub co zrobić jeśli wystąpią niespodziewane okoliczności (np. spadek glikemii, ominięcie posiłku) w czasie leczenia, najlepiej skontaktować się ze lekarzem prowadzącym lub poprosić o poradę farmaceutę w aptece.

Leki antyhiperglikemiczne

Do leków antyhiperglikemicznych należą metformina, akarboza, oraz grupa glitazonów. Metformina hamuje produkcję glukozy w wątrobie, zwiększa metabolizm tego cukru w tkankach oraz poprawia wrażliwość komórek na działanie insuliny. Dodatkowo sprzyja redukcji wagi, obniżeniu ciśnienia krwi oraz spadkowi stężenia cholesterolu i trój glicerydów. Dlatego też jest szczególnie polecana chorym na cukrzycę z towarzyszącą otyłością. Stosuje się ją 2-3 razy na dzień, w zależności od odpowiedzi organizmu oraz dawki wraz z posiłkiem (np. wraz ze śniadaniem i kolacją, lub ze śniadaniem, obiadem i kolacją).

Akarboza natomiast to lek, który działa w jelitach. Blokuje ona działanie jednego z enzymów (alfa-glukozydaza), który uczestniczy w trawieniu cukrów złożonych (np. skrobi), przez co zmniejsza ilość przyswajanych cukrów z pożywienia. Dzięki temu zmniejsza się poposiłkowa glikemia, a także obniżeniu ulega synteza tłuszczów w organizmie. Jej działanie jednak nie wpływa na wchłanianie samej glukozy (glukoza nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym), dlatego nie zadziała, jeśli np. wypije się szklankę napoju posłodzonego glukozą. Przyjmuje się ją 3 razy na dzień przed posiłkiem.

Glitazony to leki, które działają na komórki i aktywują ich wewnętrzne receptory (tzw. PPAR-gamma). To skutkuje uwrażliwieniem komórek na działanie insuliny, zmniejszeniem zapotrzebowania na ten hormon oraz stężenia glukozy we krwi. Stosuje się je 1 do 2 razy na dzień, w zależności od preparatu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu