Endokrynologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Endokrynologia

Schorzenie, o którym będzie mowa, potrafi znacznie uprzykrzyć życie. Wystarczy jednak jego prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie, by móc wrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania, zupełnie zapominając o tej chorobie.

Ważne fakty

Jest to rzadka choroba, wywołana niedoborem hormonu wazopresyny lub niewrażliwością nerek (a dokładnie ich kanalików nerkowych) na jej działanie, której istotą jest nieprawidłowe zagęszczaniu moczu. Wazopresyna (hormon antydiuretczny, ADH) produkowana i wydzielana jest przez podwzgórze, a następnie transportowana do tylnego płata przysadki, gdzie czasowo magazynowana, a następnie wydzielana jest do krwioobiegu. Głównym działaniem tego hormonu jest zagęszczanie moczu, na skutek zwiększonego wchłaniania wody z moczu pierwotnego w nerkach (właściwie w części dalszej kanalików nerkowych).

Moczówka wywołana niedoborem wazopresyny, nazywana jest moczówką prostą centralną (inaczej neurohormonalną), natomiast postać związana z utratą wrażliwości kanalików nerkowych na wazopresynę to moczówka prosta nerkowa.

Trochę fizjologii

Powstanie moczu ostatecznego, który bezpośrednio wydalamy jest procesem złożonym. Pierwszym etapem jest bowiem wytworzenie tzw. moczu pierwotnego w wyniku filtracji, przepływającej przez nerki krwi. Mocz ten jest bardzo „rozcieńczony” i oprócz substancji szkodliwych zawiera również te, potrzebne dla naszego organizmu (m.in. sole mineralne, duże ilości wody). Przepływając przez kanaliki nerkowe składniki wartościowe zostają z powrotem wchłonięte do krwioobiegu (w tzw. procesie resorpcji zwrotnej), w ilości zależnej od aktualnego zapotrzebowania organizmu. Ten właśnie proces reguluje wazopresyna.

Skąd się bierze?

Przyczyny moczówki prostej centralnej to:

  • uszkodzenie neuronów jąder nadwzrokowych podwzgórza (struktur podwzgórza wydzielających wazopresynę) najczęściej przez guzy, urazy mózgu, stany zapalne tej okolicy;
  • czynniki wrodzone (defekty genetyczne);
  • czynniki immunologiczne (nieprawidłowe reakcje organizmu skierowane przeciwko strukturom podwzgórza wydzielającym wazopresynę)

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu