Endokrynologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Endokrynologia

Coraz częściej słyszymy o hormonach, jako przyczynach wahań nastroju, czy złego lub dobrego samopoczucia. W przypadku hormonów tarczycy ich niedobór będzie z pewnością przyczyną naszego osłabienia i skłoni nas do poszukiwania jego przyczyn.

Czym jest nadczynność tarczycy?

Jest to stan niedoboru hormonów tarczycy w stosunku do aktualnego zapotrzebowania organizmu. Ich niedobór prowadzi do spowolnienia przemiany materii i pojawienia się zespołu objawów, o którym więcej w dalszej części artykułu. Znacznie częściej dotyczy kobiet. Zwykle rozwija się powoli, stąd objawy mogą być później zauważone niż w przypadku nadczynności tarczycy. Gdy przyczyna niedoczynności leży w samej tarczycy, mówimy o niedoczynności pierwotnej. Jeśli przyczyną jest niedobór hormonu przysadki, regulującego pracę tarczycy, wówczas mówimy o niedoczynności wtórnej. Istnieje jeszcze niedoczynność trzeciorzędowa, gdy przyczyna zaburzenia leży w podwzgórzu, które reguluje pracą przysadki.

Jakie są przyczyny?

Przyczyn niedoczynności tarczycy jest wiele, a najważniejsze z nich to:

  • Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy, którego przyczyną są zaburzenia układu immunologicznego.
  • Leczenie jodem radioaktywnym – często po leczeniu nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym dochodzi z czasem do jej niedoczynności, w wyniku zniszczenia komórek tarczycowych.
  • Wskutek resekcji całkowitej, bądź prawie całkowitej tarczycy (np. z powodu nowotworu).
  • Przedawkowanie leków przeciwtarczycowych (tyreostatyków), stosowanych w nadczynności tarczycy.
  • Wskutek napromieniowania okolicy szyi (np. po radioterapii z powodu nowotworu zlokalizowanego w tej okolicy).
  • Zapalenie tarczycy – niektóre zapalenia tarczycy powodują uszkodzenie tego narządu i mogą spowodować jej niedoczynność (zwykle przejściową).
  • Niedobór jodu – jod jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycowych, stąd jego niedobór może wywołać niedoczynności tarczycy.
  • Leki: głównie amiodaron, ale również lit, fenytoina.
  • Niedoczynność przysadki.
  • Niedoczynność podwzgórza.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu