Endokrynologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Endokrynologia

Słysząc słowo nowotwór, guz, rak, tracimy grunt pod nogami, boimy się i chcielibyśmy, aby ten problem nigdy nie dotyczył nas lub naszej rodziny. Nowotwór zwykle kojarzy się z ciężką chorobą i zbliżającą się niechybnie śmiercią.

Nie zawsze jednak choroba ta musi skończyć się tragicznie i tak jest właśnie w przypadku większości nowotworów tarczycy. Najważniejsze jednak jest wczesne wykrycie choroby.

Podział nowotworów tarczycy

Trzeba zwrócić uwagę, iż spośród wszystkich gruczołów dokrewnych rak gruczołu tarczowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym. Częściej dotyczy kobiet i może pojawić się każdym wieku, choć zwykle ujawnia się w 5 dekadzie życia. Nowotwory tarczycy dzieli się z uwagi na komórki, z których się wywodzą i stopień ich zróżnicowania:

 1. z komórek pęcherzykowych tarczycy wywodzą się:
  • rak brodawkowaty i rak pęcherzykowy (ok. 90% wszystkich raków tarczycy) są to nowotwory zróżnicowane,
  • rak anaplastyczny i rak niezróżnicowany (do 5% wszystkich przypadków) są to nowotwory niezróżnicowane;
 2. z komórek C (wydzielających kalcytoninę – hormon tarczycy biorący udział w regulacji gospodarki wapniowej) wywodzi się:
  • rak rdzeniasty tarczycy (ok. 5%);
 3. inną grupę nowotworów stanowi chłoniak typu MALT, który jest również nowotworem złośliwym, ale występuje bardzo rzadko.

Przyczyny

Jak w przypadku większości nowotworów przyczyny ich powstawania nie są do końca poznane. W przeprowadzonych badaniach udowodniono jedynie, że:

 • rak rdzeniasty w ok. 25% przypadków jest dziedziczny;
 • narażenie na promieniowanie jonizujące zwiększa ryzyko rozwoju zwłaszcza raka brodawkowatego (dotyczy pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni radioterapią z powodu innego nowotworu);
 • na terenach ubogich w jod występuje częściej rak pęcherzykowy.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu