Endokrynologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Endokrynologia


Czym się objawia?

Nie ma typowo charakterystycznych objawów wywołanych rakiem tarczycy, z wyjątkiem może jednego nowotworu raka rdzeniastego, w którym może pojawić się biegunka. Co powinno jednak wzbudzić naszą czujność?

  • powiększenie się tarczycy (obwodu szyi);
  • wyczuwalny guzek na szyi;
  • powiększone węzły chłonne szyjne;
  • chrypka (na skutek naciekania nerwu krtaniowego wstecznego);
  • problemy z oddychaniem, duszność;
  • dolegliwości bólowe okolicy szyi.

Diagnostyka

Wywiad i badanie fizykalne są niezbędne i dopiero po nich lekarz decyduje jakie dalsze badania będą najwłaściwsze. Jedynym, które może 100% potwierdzić, bądź wykluczyć obecność nowotworu złośliwego jest badanie histopatologiczne tkanek, pobranych podczas zabiegu operacyjnego (zwykle jest to usunięcie całego gruczołu tarczowego wraz z węzłami chłonnymi szyi). Istnieją jednak badania, które mogą nasunąć nam podejrzenie nowotworu złośliwego:

  • USG tarczycy;
  • biopsja guzka tarczycy najczęściej pod kontrolą USG (polega na pobraniu materiału do badania histopatologicznego poprzez nakłucie tarczycy za pomocą specjalnej igły);
  • scyntygrafia tarczycy i całego ciała (to badanie ma większe znaczenie po zabiegu operacyjnym usunięcia tarczycy z powodu raka brodawkowatego lub pęcherzykowego, gdyż za jego pomocą można wykryć mikroprzerzuty lub resztki niewyciętej tarczycy);
  • tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny;
  • badanie poziomu kalcytoniny (przy podejrzeniu raka rdzeniastego);
  • badanie poziomu tyreoglobuliny (jednak to badanie ma znaczenie po zabiegu operacyjnym usunięcia tarczycy z powodu raków zróżnicowanych).

Leczenie

Leczenie uzależnione jest od typu nowotworu i jego zaawansowania. W raku brodawkowatym i pęcherzykowym wykonuje się zabieg operacyjny, polegający na wycięciu tarczycy wraz z węzłami chłonnymi szyi. Po leczeniu operacyjnym można zastosować leczenie jodem promieniotwórczym, który jest w stanie zniszczyć ewentualne resztki pozostałej tkanki tarczycowej wraz z komórkami nowotworowymi. Ta metoda ma również zastosowanie w nieoperacyjnym raku tarczycy. Całkowite wycięcie tarczycy wiąże się z podawaniem do końca życia hormonów tarczycy (w postaci tyroksyny) w takich dawkach, aby zablokować wydzielanie TSH, które pobudza komórki raka tarczycy do wzrostu. W przypadku raka anaplastycznego rozpoznanie stawia się zazwyczaj w momencie, kiedy staje się już guzem nieoperacyjnym, a skuteczność chemioterapii czy radioterapii jest niewielka. Rozwój tego nowotworu jest zazwyczaj bardzo szybki i doprowadza w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy do zgonu pacjenta. W raku rdzeniastym przeprowadza się zabieg operacyjny i usuwa gruczoł tarczycowy oraz węzły chłonne szyi. Rokowanie w przypadku tego nowotworu jest znacznie lepsze niż w przypadku raka anplastycznego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu