Endokrynologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Endokrynologia


Skąd się bierze?

Przyczyn rozwoju wola jest wiele. Niedobór jodu (który jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycowych) prowadzi do obniżenia poziomu hormonów tarczycy, zwiększając wydzielanie TSH (tyreotropina – hormon wydzielany przez przysadkę regulującą między innymi funkcję tarczycy), który nadmiernie pobudza tarczycę do rozrostu. Sytuacja taka ma często miejsce w okresach zwiększonego zapotrzebowania na hormony tarczycowe a więc i sam jod (ciąża, okres karmienia piersią, okres dojrzewania, stres). Zbyt mała podaż jodu w tym okresie może przyczynić się do powstania wola. Udowodnino w tej kwestii także rolę: skłonności dziedzicznych, substancji wolotwórczych (np.: sulfadiazyna, tolbutamid, jod podawany długotrwale) i czynników autoimmunologicznych (zaburzenia układu odpornościowego w którym organizm niszy własne komórki).

Czym się objawia?

Wole bardzo często przebiega bezobjawowo i wykrywane jest przypadkiem, chyba, że towarzyszy mu zaburzenie czynności hormonalnej tarczycy i objawy z niej wynikające. Objawy sugerujące wole to:

  • powiększenie obwodu szyi i uwypuklenie tarczycy na przedniej lub bocznej powierzchni szyi;
  • odczucie dyskomfortu (ucisku) w okolicy szyi;
  • trudności w oddychaniu, kaszel na skutek ucisku wola na tchawicę;
  • zaburzenia połykania na skutek ucisku tarczycy na przełyk;
  • zmiana barwy głosu (chrypa) wskutek ucisku tarczycy na nerw krtaniowy.

Objawy związane z nadczynnością lub niedoczynnością zostały szczegółowe omówione w osobnych artykułach.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu