Gastroenterologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Gastroenterologia

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, której prawie każdy z nas kiedyś doświadczył. Przyczyny mogą być bardzo różne: od błahych, które ustępują pod wpływem domowych sposobów leczenia, do bardzo poważnych będących wskazaniem do leczenia operacyjnego. Każdy ból brzucha o niejasnym pochodzeniu, a szczególnie powtarzający się lub utrzymujący przez dłuższy czas powinien być wyjaśniony przez lekarza.

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, która może być wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza, a nawet do hospitalizacji. W większości przypadków jest objawem chorób narządów w obrębie jamy brzusznej, choć niekiedy może towarzyszyć procesom toczącym się w innych miejscach np. w klatce piersiowej.

Krótka charakterystyka

Ze względu na charakter i przyczyny bólu wyróżniamy: ból ostry, występujący nagle lub pojawiający się stopniowo w ciągu kilkunastu godzin. Będący najczęściej objawem chorób potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia (tzw. ostry brzuch). A także ból przewlekły trwający ciągle lub z przerwami nawet kilka miesięcy lub lat. Jego przyczyną mogą być zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, jak również przewlekłe procesy zapalne, czy nowotwory w obrębie jamy brzusznej.

Przyczyny dolegliwości bólowych w zależności od umiejscowienia

Z punktu widzenia pacjenta najważniejszą rzeczą jest siła i czas trwania dolegliwości, natomiast dla lekarza do wstępnego rozpoznania ważna jest również lokalizacja bólu oraz jego „wędrowanie” i promieniowanie. Wiele schorzeń w obrębie jamy brzusznej ma swoje typowe umiejscowienie. Poniżej przedstawiono tylko niektóre z możliwych przyczyn bólu w określonej okolicy.

Ból w nadbrzuszu:

  • choroba refluksowa; z towarzyszącym pieczeniem za mostkiem i pustym odbijaniem;
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy; dolegliwości bólowe związane z przyjmowaniem pokarmów, często występujące w nocy lub wczesnym rankiem;
  • choroby dróg żółciowych (tzw. kolka żółciowa): kamica i zapalenie pęcherzyka żółciowego; z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami, a niekiedy gorączką; ból mogący promieniować do pleców lub pod prawą łopatkę;
  • nowotwory złośliwe żołądka, jelita grubego (często towarzyszy im anemia) i trzustki;
  • przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen itp.), antybiotyków doustnych, glikokortykosteroidów i niektórych leków nasercowych.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu