Gastroenterologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Gastroenterologia

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, której prawie każdy z nas kiedyś doświadczył. Przyczyny mogą być bardzo różne: od błahych, które ustępują pod wpływem domowych sposobów leczenia, do bardzo poważnych będących wskazaniem do leczenia operacyjnego. Każdy ból brzucha o niejasnym pochodzeniu, a szczególnie powtarzający się lub utrzymujący przez dłuższy czas powinien być wyjaśniony przez lekarza.

Ból brzucha u dzieci – krótka charakterystyka

Istotną trudność sprawiają bóle brzucha u najmłodszych. Zdarza się, że małe dzieci potrafią wskazać miejsce bólu, ale najczęściej pierwszym jego objawem może być: niechęć do jedzenia lub zabawy, cierpiący wyraz twarzy, nie cieszą się z rzeczy, które do tej pory sprawiały im przyjemność. Takie zachowanie powinno być wyraźnym sygnałem, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Starsze dzieci można zapytać, czy boli je brzuszek, albo poprosić o wskazanie miejsca, gdzie boli najbardziej. U młodszych jedynie wprawne badanie pozwala na wstępne rozpoznanie dolegliwości.

Przyczyny bólów brzucha u dzieci są bardzo zróżnicowane. Jednymi z najczęstszych są choroby zakaźne wieku dziecięcego, którym może towarzyszyć ból w okolicy pępka. Natomiast ból trudny do zlokalizowania, promieniujący w różnych kierunkach, który nasila się w czasie oddychania i kaszlu, może mylnie wskazywać na dolegliwość ze trony przewodu pokarmowego i mieć swoją przyczynę w zapaleniu płuc obejmującym dolne płaty.

Pilnej interwencji mogą wymagać u dzieci bóle brzucha przewlekające się lub nawracające, o dużym natężeniu oraz nagłe, o ostrym początku, tzw. kolkowe. Szczególnie alarmujące są bóle z towarzyszącymi: wymiotami, poceniem się, gorączką, przyśpieszonym tętnem. U dzieci starszych, ostre nawracające bóle brzucha mogą być pierwszą manifestacją chorób wynikających z defektów enzymatycznych np. celiakii. (Więcej informacji na temat bólów brzucha u dzieci w artykule: „Ból brzucha u dzieci”).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu