Gastroenterologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Gastroenterologia


Diagnostyka bólów brzucha

Wstępne rozpoznanie przyczyny bólu brzucha jest możliwe na podstawie charakteru i umiejscowienia dolegliwości oraz wykonanych badań krwi, moczu i kału. Dodatkowo w wielu sytuacjach można posiłkować się badaniem rentgenowskim lub ultrasonograficznym jamy brzusznej.

Podstawowym badaniem rentgenowskim jest tzw. zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, które stanowi pierwszy etap diagnostyki. Można dzięki niemu  potwierdzić na przykład perforację wrzodu żołądka czy dwunastnicy. Innym badaniem jest jedno i dwu kontrastowe pasażowanie przewodu pokarmowego. W badaniu jednokontrastowym osoba badana otrzymuję do połknięcia tzw. płynną papkę, złożoną z barytu, a następnie wykonuje się u niej zdjęcie rentgenowskie, obrazujące przełyk i żołądek. W diagnostyce jelita cienkiego kontrast podaje za pomocą zgłębnika, a w badaniu jelita grubego wykonuje się wlewkę doodbytniczą. Badanie dwukontrastowe różni się od jednokontrastowego tym, że oprócz zawiesiny barytowej do przewodu pokarmowego wtłacza się mieszaninę gazów, która rozciąga jelito i umożliwia dokładniejsze badanie pofałdowanej śluzówki. Badanie dwukontrastowe wykorzystuje się w diagnostyce niespecyficznych chorób zapalonych jelit, a także w nowotworach żołądka, jelita cienkiego i grubego. Niestety w większości umożliwia uwidocznienie dopiero zaawansowanej zmiany. Badanie kontrastowe ma bardzo duże znacznie w diagnostyce przetok jelitowo-jelitowych oraz pęcherzowo-jelitowych.

Bardziej specjalistycznymi badaniami zalecanymi w przypadku wątpliwości lub w celu potwierdzenia niektórych rozpoznań są: tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy oraz tomografia rezonansu magnetycznego. Tomografia komputerowa to podstawa diagnostyki tzw. narządów miąższowych jak: wątroba, nerki, trzustka i śledziona oraz przestrzeni zaotrzewnowej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu