Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia

Wielki, wzdęty brzuch przez który znowu nie możesz dopiąć swoich ulubionych spodni, doprowadza Cię do szału. Co jest przyczyną tych dolegliwości?

Brzuch jest napięty, odczuwasz nieprzyjemne uczucie rozdęcia, no i jeszcze te problemy z dopięciem spodni. Każdy większy wysiłek staje się trudnością. Zdarza się również, że nie kontrolujesz oddawania gazów, co może niejednokrotnie powodować wstyd i zażenowanie. Skąd się biorą te nieprzyjemne, a niekiedy zawstydzające dolegliwości?

Przyczyn może być wiele, od zwykłej nieprawidłowej diety, po poważne schorzenia, wymagające wizyty u lekarza. Są to jedne z najczęstszych dolegliwości ze strony jamy brzusznej, jednak najrzadziej zgłaszane lekarzowi podczas wizyty. Wiele osób bagatelizuje problem, ale czy słusznie?

Przyczyny wzdęcia

Przyczynami gromadzenia się gazów w jelitach mogą być:

Nadmierne połykanie powietrza. Z każdym połknięciem pokarmu do żołądka dostaje się około 2-3ml powietrza. Może jednak dochodzić do sytuacji, w których ilość ta zwiększa się, powodując wzdęcia brzucha i odbijania. Przyczynami mogą być:

  • zwiększona ilość wydzielanej śliny, do której dochodzi np. podczas żucia gumy;
  • stres psychiczny i lęki;
  • niewłaściwe nawyki żywieniowe takie jak: szybkie jedzenie i połykanie, picie dużych ilości gazowanych napojów;
  • suchość w jamie ustnej;
  • tracheotomia – czyli niewielki otwór na szyi, do którego wprowadza się rurkę dochodzącą do tchawicy; umożliwia to oddychanie w wypadku niedrożności górnych dróg oddechowych;
  • zaburzenia psychiczne o charakterze neurotycznym.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu