Gastroenterologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Gastroenterologia

Dokucza Ci nawracające pieczenie w gardle, nieprzyjemny, kwaśny smak w ustach, trudności z połykaniem i może jeszcze chrypka? Nic nie pomagają w ich złagodzeniu domowe sposoby?

Lepiej niezwłocznie udaj się do lekarza, bo to dopiero początek objawów choroby refluksowej przełyku, która nieleczona może skutkować zwężeniami, a nawet rakiem przełyku.

Choroba refluksowa przełyku (CHRP) jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku (ang. LES, Lower esophageal sphincter), który w warunkach fizjologicznych powinien wytwarzać barierę ciśnieniową między żołądkiem a przełykiem. Skutkuje to cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej, drażnieniem śluzówki przełyku, rozwojem uciążliwych dolegliwości, a z czasem i niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

Przyczyny CHPR

W rozwoju tej choroby odgrywa kilka współwystępujących czynników; są wśród nich:

  • Nieprawidłowe napięcie LES, przez co nie ma wytworzonej wystarczająco dużej różnicy ciśnień między żołądkiem a przełykiem.
  • Zaburzenia mechanizmu oczyszczania przełyku.
  • Zaburzenia mechanizmu opróżniania żołądka.
  • Agresywne substancje uszkadzające śluzówkę przełyku (kwas solny lub żółć napływające z żołądka).
  • Stosowanie leków obniżających napięcie LES: azotany, blokery kanału wapniowego, doustne leki antykoncepcyjne, metyloksantyny, a także leki prezciwcholinergiczne.
  • Współwystępowanie przepukliny rozworu przełykowego.
  • Współwystępowanie niektórych chorób ogólnoustrojowych, np.: cukrzycy, twardziny układowej.
  • Refluksowi sprzyja także ciąża i otyłość.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu