Gastroenterologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Gastroenterologia


Przyczyny dysfagii

Dysfagię możemy podzielić ze względu na miejsce, w którym doszło do utrudnienia połykania, a także na przyczynę. Ze względu na miejsce wyróżniamy postać górną, czyli dysfagię przedprzełykową oraz dolną, czyli dysfagię przełykową. Przyczyną problemów z połykaniem może być mechaniczna przeszkoda na drodze kęsa pokarmowego lub zaburzenia czynności gardła i przełyku, bez uchwytnych zmian organicznych (strukturalnych).

Przedprzełykowe trudności w połykaniu w większości przypadków wywołane są chorobami układu nerwowego oraz mięśni i dotyczą fazy ustnej i gardłowej. Najczęstsze z pośród nich stanowią choroby związane z unaczynieniem mózgu (jak udar niedokrwienny, zator tętnicy mózgu i krwawienie do mózgu) oraz inne choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane i stwardnienie boczne zanikowe, polineuropatia cukrzycowa, choroba Parkinsona, pląsawica Huntingtona, guz mózgu, zatrucie jadem kiełbasianym, zespół Guillain-Barre, błonica, sarkoidoza, nużliwość mięsni (miastenia i zespoły miasteniczne) i inne).

Pozostałe przyczyny dysfagii górnej to:

  • stany zapalne języka, jamy ustnej i migdałków;
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
  • duże wole tarczycowe (powoduje ucisk na przełyk); nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani;
  • stan po operacji w okolicy gardła i krtani oraz twarzoczaszki;
  • ciała obce blokujące prawidłowy pasaż kęsa pokarmowego;
  • zaburzenia psychiczne (histeria).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu