Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia

Cholecystectomia, czyli usuwanie nieprawidłowo funkcjonującego pęcherzyka żółciowego, jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Techniki operacyjne w ostatnich latach uległy znacznej poprawie, stając się mniej inwazyjne, a przez to nie tak bardzo obciążające dla pacjenta.

Jak powstają kamienie żółciowe?

Woreczek żółciowy jest miejscem, gdzie gromadzi się żółć, która produkowana jest przez wątrobę. Żółć jest roztworem: kwasów żółciowych, elektrolitów, bilirubiny, cholesterolu i fosfolipidów. Podczas pasażowania (przechodzenia) pokarmu przez przewód pokarmowy, uwalniana jest ona z pęcherzyka do jelita cienkiego, gdzie bierze udział w procesach trawienia. Kamienienie żółciowe powstają z substancji, które wchodzą w skład żółci. Proces ich powstawania jest dwuetapowy. Po pierwsze musi być zwiększone stężenie jednego lub kilku składników żółci, a następnie dochodzić musi do krystalizacji lub wytrącania się tych substancji. Ma to miejsce najczęściej w pęcherzyku żółciowym, dlatego że żółć jest w nim zagęszczana i pozostaje okresowo w bezruchu.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na kamicę?

Czynniki, które predysponują do tworzenia kamieni żółciowych to:

  • czynniki genetyczne – niektóre społeczności są bardziej narażone na zachorowanie;
  • występowanie kamicy w rodzinie;
  • podeszły wiek;
  • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych (zawierających estrogeny);
  • występowanie chorób metabolicznych (np.: cukrzyca, hipercholesterolemia, otyłość) oraz innych chorób: niedokrwistości hemolitycznej, marskości wątroby, choroby Leśniowskiego-Crohna;
  • duże wahania masy ciała;
  • płeć żeńska (kobiety chorują 4 razy częściej niż mężczyźni);
  • dieta bogata w tłuszcze i z małą ilością błonnika;
  • niektóre leki (fibraty).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu