Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia


Objawy i diagnostyka

Istnienie złogów żółciowych może nie dawać pacjentowi żadnych objawów, a ich obecność może być wykryta przypadkowo, w wykonanym z innych przyczyn badaniu USG jamy brzusznej. Problem pojawia się wtedy, gdy kamień zatyka ujście przewodu żółciowego. Dochodzi wtedy do tzw. kolki żółciowej, która charakteryzuje się zespołem objawów:

  • napadowym, ostrym bólem brzucha, który pojawia się po spożyciu tłustego posiłku (dochodzi do wzrostu ciśnienia w zatkanym kamieniem przewodzie). Ból zlokalizowany jest w prawym podżebrzu lub w nadbrzuszu środkowym. Może promieniować do prawej łopatki lub kręgosłupa. Utrzymuje się przez kilka godzin;
  • nudnościami i wymiotami;
  • objawami dyspeptycznymi w postaci zgagi, dyskomfortu w nadbrzuszu i wzdęciami brzucha;
  • może też się pojawić żółtaczka, świąd skóry, ciemne zabarwienie moczu i odbarwienie stolca.

Objawy kolki żółciowej nie są dla niej charakterystyczne, tak więc w rozpoznaniu u pacjenta należy brać również pod uwagę możliwość innych chorób (m.in.: kolkę nerkową prawostronną, perforację wrzodu żołądka lub dwunastnicy, ostre zapalenie trzustki i inne).

W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się USG jamy brzusznej. W badaniu tym można uwidocznić istnienie złogów w pęcherzyku oraz wykonać pomiary jego wielkości i grubości ścian. W RTG przeglądowym jamy brzusznej można zobaczyć jedynie uwapnione kamienie (<30% przypadków), więc badanie to ma małą wartość diagnostyczną. Obecnie najczęściej stosuje się ERCP (wsteczna cholangiopankreatografia) – badanie to ma wartość zarówno diagnostyczną, jak i terapeutyczną (usuwa się podczas niego złogi z pęcherzyka a dodatkowo ocenia się jego stan). Poza tym w badaniach laboratoryjnych można zaobserwować: wzrost aktywności enzymów wątrobowych (Aspat i Alat), GGTP, fosfatazy zasadowej oraz bilirubiny i enzymów trzustkowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu