Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia

Krew niezależnie gdzie się pojawiająca, zawsze wywołuje szok i strach. Co dopiero, gdy wydostaje się z przewodu pokarmowego? Nie trzeba od razu panikować. Należy szybko udać się do lekarza, który pomoże znaleźć przyczyny dolegliwości.

Pojawienie się krwi, wydostającej się z przewodu pokarmowego, zawsze budzi strach i przerażenie. Może się to odbywać pod różnymi postaciami i w różnym nasileniu. Nie należy tego lekceważyć, gdyż zazwyczaj świadczy o poważnej chorobie, toczącej się wewnątrz naszego organizmu; a masywne krwawienie może doprowadzić nawet do śmierci.

Krwawienie tego rodzaju to stan, w którym krew dostaje się do wnętrza przewodu pokarmowego. Może obejmować całą jego długość, od jamy ustnej po odbyt. Wyróżnia się krwawienia z górnego odcinka przewodu (czyli z obszaru przełyku, żołądka i dwunastnicy) oraz z dolnego odcinka (czyli na odcinku od dwunastnicy, przez jelito cienkie i grube, po odbyt).

Jakie objawy sugerują krwawienie z przewodu pokarmowego?

Krwawe wymioty – występują tylko w przypadku krwawienia z górnej części układu pokarmowego. Mogą mieć charakter żywoczerwonej krwi, która związana jest z krwawieniem z przełyku lub przy masywnych krwotokach żołądkowych. Wymioty przybierać też mogą ciemnoczerwone zabarwienie, przypominające wyglądem fusy kawowe. Wówczas świadczy to o pochodzeniu krwi z żołądka, gdzie uległa częściowemu strawieniu i wymieszaniu z kwasem solnym.

Krew w stolcu – pojawia się zarówno w krwawieniach z górnego jak i z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jeśli miejsce krwawienia znajduje się w górnym odcinku, wówczas może upłynąć kilka godzin od momentu rozpoczęcia krwawienia do wystąpienia krwi w stolcu. Pojawiają się wówczas tzw. smoliste stolce, które są czarne, błyszczące i kleiste. Ich ciemne zabarwienie wynika z wcześniejszego strawienia krwi w żołądku. Stolec, może być wymieszany z świeżą krwią (wówczas krwawienie ma miejsce w jelicie cienkim lub początkowym odcinku jelita grubego). Pokrycie stolca pasmami krwi świadczy natomiast o krwawieniu z końcowej części jelita grubego, głównie z odbytnicy.

Występowanie anemii wynikającej z utraty krwi. Przejawia się to na różne sposoby. Jeżeli krwotok ma masywny charakter, wówczas skóra chorego przyjmuje charakterystyczny blado-szary kolor. Staje się także zimna i spocona. Poza tym pojawia się osłabienie i zawroty głowy. Przy dużych krwotokach pojawiają się zaburzenia ze strony układu krążenia. Następuje spadek ciśnienia i podwyższenie tętna. Stany takie wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu