Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia


Przyczyny krwawień z przewodu pokarmowego

W przypadku krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego przyczynami mogą być:

  • wrzody żołądka i dwunastnicy;
  • żylaki przełyku powstające jako powikłanie marskości wątroby;
  • zespół Mallory’ego-Weissa, który polega na linijnych pęknięciach przełyku w wyniku uporczywych wymiotów, występuje często u ludzi nadużywających alkoholu;
  • rozlane, krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka;

Przyczynami krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są:

  • żylaki odbytu;
  • uchyłki jelita grubego, które są najczęstszą przyczyną masywnych krwawień;
  • choroby zapalne jelit – wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • nowotwory jelit;
  • angiodysplazje, czyli zmiany naczyniowe w jelitach;
  • jako powikłanie po przebytych zabiegach chirurgicznych w obrębie odbytnicy oraz po urazach.

Rozpoznanie

Rozpoznanie opiera się w dużej mierze na wywiadzie z osobą chorą. Ważne są informacje dotyczące charakteru krwawienia, jego nasilenia oraz objawów towarzyszących np. bólów brzucha. Oprócz tego wykonuje się badania dodatkowe, które mają ostatecznie potwierdzić przypuszczenia co do przyczyny krwawienia. Stosuje się więc morfologię krwi, w której często obniżenie poziomów: hemoglobiny, hematokrytu i liczby czerwonych krwinek, wyprzedza objawy krwawienia. Dodatkowo wykonuje się badania krzepnięcia u ludzi przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Nieprawidłowe wyniki mogą również świadczyć o rozwoju marskości wątroby. Badania endoskopowe górnego, bądź dolnego odcinka przewodu pokarmowego pozwalają uwidocznić miejsce krwawienia, ocenić nasilenie oraz rozpocząć odpowiednie leczenie.

Leczenie

Leczenie krwawienia zależy od jego przyczyny. Główne cele zakładają:

  • Uzupełnienie utraconej objętości płynów, oznaczenie grupy krwi, a także przygotowanie zapasu krwi. W razie konieczności należy ja przetoczyć.
  • Szybką diagnostykę, która umożliwi odnalezienie miejsca krwawienia i jego zatamowanie. Już podczas badanie endoskopowego można zaopatrzyć ewentualne krwawiące miejsce poprzez nastrzykiwanie lekami obkurczającymi. Można zastosować również elektrokoagulacje lub założenie opasek na żylaki.
  • W razie nieskuteczności powyższych działań należy rozważyć zabieg operacyjny, podczas którego ostatecznie zaopatruje się krwawiące miejsce.

Nie ignoruj, ale też nie popadaj w panikę, jeśli zauważysz u siebie krwawienie z przewodu pokarmowego. Niekiedy zmiany stolca mogą wystąpić po spożyciu niektórych pokarmów np. smolisty stolec, który pojawia się po spożyciu czarnych jagód, a także po przyjęciu leków takich jak: węgiel, żelazo czy bizmut. Z kolei stolec z żywoczerwoną krwią występuje po zjedzeniu buraków. Dlatego też, każdy niepokojący Cię objaw, skonsultuj ze swoim lekarzem rodzinnym, który poprowadzi odpowiednio diagnostykę, dzięki której zostanie odnalezione źródło krwawienia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu