Gastroenterologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Gastroenterologia

Choroby pasożytnicze, czyli parazytozy wzięły swoją nazwę od greckiego słowa parasitos, oznaczającego darmozjada lub współbiesiadnika. Organizmy wywołujące te choroby mają szczególną zdolność bytowania w ustroju swojego gospodarza, w taki sposób, aby ten pomimo ich niezapowiedzianej obecności, nie zginął.

Owsica

Owsica (inaczej enterobioza) to najczęstsza robaczyca w Polsce szerząca się wśród dzieci, głównie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Związane jest to z niskim poziomem higieny w tej grupie wiekowej (ssanie palców, branie do ust zabawek, brak mycia rąk przed spożywaniem posiłków). Chorobę wywołuje Enterobius vermicularis czyli owsik ludzki, występujący wyłącznie u człowieka. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, poprzez wniknięcie inwazyjnych jaj owsika, które zachowują żywotność w środowisku zewnętrznym nawet do 4 tygodni.

Droga zakażenia

Jaja pasożyta mogą zostać przeniesione do ust nowego gospodarza na brudnych rękach i przedmiotach, poprzez nieumyte owoce, warzywa, a także w wyniku kontaktu z pościelą oraz kurzem domowym. Po połknięciu z jaja uwalnia się larwa, która docelowo przemieszcza się do jelita grubego (kątnicy i wstępnicy, doprowadzając do stanu zapalnego ich błony śluzowej), gdzie dojrzewa do postaci rozdzielnopłciowej (samca i samicy które kopulują; po czym samiec ginie). Samica w porze nocnej wywędrowuje w okolicę odbytu, gdzie składa około 11.000 jaj na dobę. Część z nich dojrzewa i uwalnia larwy, które wracając do jelita grubego tego samego człowieka powodują autoinwazję, inne natomiast mogą zostać przeniesione na nowego gospodarza.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu