Gastroenterologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Gastroenterologia

Choroby pasożytnicze, czyli parazytozy wzięły swoją nazwę od greckiego słowa parasitos, oznaczającego darmozjada lub współbiesiadnika. Organizmy wywołujące te choroby mają szczególną zdolność bytowania w ustroju swojego gospodarza, w taki sposób, aby ten pomimo ich niezapowiedzianej obecności, nie zginął.

Glistnica

Glistnica, inaczej askarioza, to szeroko na świecie rozpowszechniona choroba pasożytnicza, mająca główne rejony endemiczne w Afryce i Azji południowo-wschodniej. Wywołują ją glisty ludzkie (Ascaris lumbricoides), będące największymi robakami obłymi, osiągającymi długość 20-30 cm. U człowieka objawy chorobowe mogą również wywołać glisty psie, kocie i świńskie.

Droga zakażenia

Askarioza szerzy się tzw. drogą feralno-oralną czyli poprzez spożycie zanieczyszczonej jajami glisty wody lub pokarmów (przede wszystkim owoców, warzyw), a także brudne dłonie mające kontakt ze skażoną glebą (w Polsce często takim miejscem rozprzestrzeniania się zakażenia jest publiczna piaskownica). Gdy jaja inwazyjne zostaną połknięte i znajdą się w jelicie cienkim człowieka, przenikają do układu krążenia, a z nim pasażują do wątroby i dalej do serca, skąd prąd krwi zanosi je do płuc. Ta wędrówka trwa około10-14 dni. W płucach larwy dojrzewają do postaci dorosłych, przechodzą do światła pęcherzyków płucnych, a z nich drogą drzewa oskrzelowego dostają się do gardła. Po ponownym połknięciu trafiają znowu do jelita cienkiego, gdzie samica składa jaja w zastraszającej liczbie około 200.000 dziennie.

Objawy glistnicy

Objawy choroby zależą od masywności zakażenia. Zwykle przebiega ono w sposób bezobjawowy lub manifestując się jedynie niecharakterystycznymi bólami brzucha. Jeśli mamy jednak do czynienia z dużym zarobaczeniem pacjenta, może dojść do rozwoju jednej z 3 postaci choroby.

  • Glistnica płucna (czyli świadcząca o obecności larwy w płucach) wczesna postać, objawiająca się: kaszlem i dusznością wynikającymi ze stanów spastycznych oskrzeli, odkrztuszaniem krwi, rzadziej gorączką. W RTG klatki piersiowej można wówczas stwierdzić nacieki zwiewne Löfflera, a w badaniu krwi: wysoką leukocytozę (wysoki poziom białych krwinek) i eozynofilię (stwierdza się ją wykonując rozmaz krwi - eozynofile stanowią wówczas więcej niż 4% wszystkich krwinek białych).
  • Glistnica jelitowa (świadcząca o bytowaniu dorosłego osobnika w jelicie cienkim) manifestuje się: nudnościami, wymiotami, brakiem apetytu, nawracającymi bólami brzucha, spadkiem masy ciała, a czasem też niedrożnością jelit. Glisty mogą też przebić ścianę jelit, co skutkuje wydostawaniem się treści jelitowej do jamy otrzewnej i jej stanem zapalnym.
  • Glistnica wątrobowo-żółciowa (wynikająca z powikłań glistnicy) rozwija się wówczas, gdy glisty wnikną do przewodów żółciowych (wywołują wówczas zastój w odpływie żółci, co skutkuje zapaleniem dróg żółciowych i pęcherzyka) lub trzustkowych (blokując odpływ soku trzustkowego doprowadzają do ostrego zapalenia trzustki).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu