Gastroenterologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Gastroenterologia

Oparzenia przełyku są bardzo niebezpiecznym stanem, ponieważ mogą prowadzić do wielu powikłań, a nawet skończyć się śmiercią. Najczęściej dotyczy to dzieci i powstaje poprzez przypadkowe spożycie substancji żrących lub wrzących, które można znaleźć na półkach każdego domu. Oprócz przypadkowych spożyć, często używane bywają w celach samobójczych, częściej u nastolatków i dorosłych.

Oparzenia przełyku można podzielić na termiczne i chemiczne. Oparzenia termiczne powstają wskutek spożycia substancji o bardzo wysokiej temperaturze (np. wrzątek), natomiast oparzenia chemiczne w wyniku spożycia substancji kwaśnych lub zasadowych, czyli odpowiednio o niskim i wysokim pH.

Mocne kwasy i zasady są, obok detergentów podstawowymi składnikami wielu środków czyszczących. Spożycie silnych kwasów powoduje powierzchowną martwicę skrzepową, natomiast zasady powodują głęboką martwicę rozpływną oraz poprzez reakcje z kwasem solnym obecnym w żołądku, która jest silnie egzotermiczna (wytwarza się duża ilość ciepła) powodują również uszkodzenia termiczne.

By uniknąć problemów z poparzeniami chemikaliami, należy przede wszystkim czyli należy chronić dzieci przed dostępem do chemikaliów!

Jakie substancje są niebezpieczne?

Wiele substancji używanych w domu jest bardzo niebezpiecznych w przypadku ich spożycia i dlatego warto pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu przed dostępem dzieci. Do najczęstszych należą:

 • środki do czyszczenia sanitariatów, kuchenek, ścian, podłóg;
 • środki do przetykania rur;
 • środki do wytrawiania metali odrdzewiania;
 • wybielacze;
 • elektrolit akumulatorowy.

Od czego zależy stopień uszkodzenia?

Przy spożyciu różnego rodzaju chemikaliów najważniejsze znaczenie dla wywartego przez nią uszkodzenia mają: rodzaj substancji, stężenie, spożyta objętość, czas ekspozycji, zawartość żołądka przed spożyciem, przebyte zabiegi na przewodzie pokarmowym, molarność i hydrofilność.

Objawy występujące przy oparzeniu przełyku:

 • ból i pieczenie w obrębie jamy ustnej i gardła;
 • mogą tworzyć się uszkodzenia u strupy na wargach i błonie śluzowej jamy ustnej;
 • nudności i wymioty;
 • dysfagia (utrudnione połykanie) i odynofagia (bolesne połykanie);
 • ślinotok;
 • może dojść do skurczu i obrzęku krtani, a następnie chrypki i niewydolności oddechowej.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu