Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia


Rodzaje przepuklin

Najczęstszą przepukliną występującą u mężczyzn jest: przepuklina pachwinowa. Wyróżniamy jej dwie odmiany: przepuklinę skośną, która polega na wpukleniu się narządów jamy brzusznej do kanału pachwinowego, uwidaczniając się na zewnątrz ciała w okolicy moszny. Z kolei przepuklina pachwinowa prosta różni się przebiegiem, bowiem, pomija kanał pachwinowy, wychodząc bezpośrednio przez osłabione mięśnie brzucha na zewnątrz ciała, również uwidoczniając się w okolicy moszny.

Kobiety częściej uskarżają się na przepukliny udowe, pojawiające się poniżej więzadła pachwinowego.

U niemowląt można zaobserwować przepuklinę pępkową, objawiającą się uwypukleniem w okolicy pępka. Najczęściej dotyczy to wcześniaków, u których nie doszło do całkowitego zarośnięcia tzw. pierścienia pępkowego. Jest to o tyle korzystniejsza sytuacja niż u ludzi dorosłych, że stan ten może się samoistnie cofnąć w pierwszych latach życia dziecka. Jeśli tak się nie stanie, należy podjąć działania chirurgiczne.

Objawy przepuklin

Jeżeli przepuklina jest niewielka, możesz nie odczuwać żadnych dolegliwości. Zdarza się, że przez długi okres czasu nie będziesz miał pojęcia o jej istnieniu. Nie ma bólu, a jedynym objawem może być wyczuwalne pod palcami guzkowate uwypuklenie, które znika, jeśli mocniej naciśniesz. Ale jeśli zakaszlesz, pojawi się ponownie. Lekarz badając Cię z zupełnie innych przyczyn, może natknąć się na przepuklinę zupełnie przypadkowo. W miarę upływu czasu, uwypuklenie powiększa się i występuje już stale. Pojawiać się może uczucie pociągania, pieczenia a nawet ciągnącego bólu, głownie w momencie chodzenia i pracy fizycznej. Mogą wystąpić zaparcia. Groźny staje się moment, kiedy dochodzi do uwięźnięcia przepukliny, czyli zakleszczenia jelita, przerwania pasażu jelitowego oraz upośledzenia ukrwienia jelita, co doprowadza do jego martwicy. Jest to bardzo poważny stan, który nieleczony, prowadzi szybko do śmierci. Objawy, które wtedy występują są bardzo gwałtowne, zarówno te miejscowe (bóle w okolicy przepukliny), jak i ogólne, świadczące o niedrożności jelita (wymioty, silne bóle brzucha nachodzące falowo, wzdęcia brzucha i przyspieszone tętno). Jeżeli zauważysz u siebie takie objawy, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu