Gastroenterologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Gastroenterologia


Rozpoznanie i leczenie

W diagnostyce raka trzustki zastosowanie mają głównie badania obrazowe: tomografia komputerowa z kontrastem (TK), endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (EWCP), ultrasonografia klasyczna (USG) i ultrasonografia endoskopowa (EUS) w trakcie której można wykonać biopsję uwidocznionej zmiany. Badania laboratoryjne mogą jedynie dopełnić obrazu zaawansowanej postaci choroby, nie mają decydującej roli w postawieniu rozpoznania; stwierdzić można: podwyższone stężenie bilirubiny i markerów wątrobowych: ALAT i GGTP, obniżony poziom czerwonych krwinek, a także wzrost markerów nowotworowych: CA 19-9 i CA 50.

Leczenie raka trzustki jest przede wszystkim chirurgiczne. Dąży się do operacyjnego usunięcia części lub całości trzustki (wraz z okolicznymi tkankami), lecz jeżeli nie możliwe jest radykalne (całkowite) usunięcie zmiany nowotworowej, wykonuje się operację paliatywną, łagodzącą dolegliwości pacjenta i poprawiającą komfort jego życia (np.: protezowanie dróg żółciowych lub zespolenia żołądkowo-żółciowo-jelitowe). Zastosowanie mają również radioterapia i chemioterapia oraz leczenie łączące kilka metod leczniczych.

Niestety mimo wdrożenia intensywnej terapii, rokowanie w raku trzustki nie jest pomyślne (po radykalnej operacji 5-letnie przeżycie obserwuje się u 15-20% pacjentów). Tam gdzie medycyna klasyczna nie może już pomóc, ważne staje się wsparcie bliskich i wiara.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu