Pewnie niewiele osób mających dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zdaje sobie sprawę, komu zawdzięcza szybką diagnozę swoich dolegliwości. Człowiekiem tym jest Jan Mikulicz-Radecki, który w 1831 roku stworzył gastroskop. Urządzenie to po dziś dzień, choć ulepszone przez rozwój techniki, pozwala szybko odkryć, jaki problem kryje się za bólami żołądka, nudnościami, czy zgagą.
Poza zwykłym zapaleniem, czy wrzodami żołądka, zdarza się również rozpoznanie raka żołądka. Niestety w naszym kraju, często diagnozowany jest on za późno, gdy kwalifikuje się już jako rak zaawansowany. Skutkuje to długim leczeniem, bez gwarancji powodzenia.
Nowotwór ten dwa razy częściej dotyczy u mężczyzn, niż u kobiet, szczególnie po 40 roku życia. Widoczne są również różnice w występowaniu tego raka na świecie, gdyż częściej chorują na niego w Japonii, Korei, czy Ameryce Łacińskiej. Polska niechlubnie należy do pierwszej dziesiątki krajów, w których rocznie najwięcej osób choruje i umiera z tego powodu.
Czynniki ryzyka wystąpienia raka żołądka
Przyczyny powstawania raka żołądka nie zostały do końca wyjaśnione, istnieją jednak czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego nowotworu. Należą do nich:
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu