Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia

Żołądek się szarpie, gardło i przełyk pieką, w ustach kwaśny niesmak. Masz wrażenie, że cała zawartość Twojego brzucha chce wydostać się na zewnątrz? Wymioty, które cię męczą, są nie do zniesienia? Co może być przyczyną takiego stanu?

Całą noc nie przespałeś, gdyż bolał cię brzuch i wymiotowałeś. W głowie robisz szybką analizę, zjedzonych poprzedniego dnia posiłków. Ale przecież nic z tych rzeczy nie powinno ci zaszkodzić. Mijają dni, a sytuacja się powtarza. Okropne jest uczucie, gdy mdli, brzuch szarpie, a gardło boli od wymiotów. Zaczyna cię to coraz bardziej niepokoić, bo przecież zwykłe zatrucie, nie może trwać aż tak długo. Co więc innego daje takie objawy?

Wymioty, czyli wyrzucenie treści z żołądka przez przełyk do ust, powstają poprzez silne skurcze mięśni brzucha i klatki piersiowej. Są spowodowane pobudzeniem ośrodka wymiotnego w mózgu przez różnego rodzaju czynniki. Powodów wymiotów może być wiele – od zwykłego zatrucia, po poważne schorzenia wymagające szybkiej interwencji lekarskiej. Niektóre z przyczyn wymiotów to:

Leki (głównie te stosowane w chemioterapii przy leczeniu nowotworów, ale także w przypadku zażywania digoksyny i opioidów: morfina, fentanyl)

Toksyny (zwłaszcza w przypadku nadużycia alkoholu, zarówno w trakcie jego nadmiernego spożywania jak i rano, przy silnym zatruciu).

Choroby ośrodkowego układu nerwowego, takie jak migreny, guzy mózgu, krwawienia wewnątrzczaszkowe (np. w następstwie urazów) oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Oprócz wymiotów mogą im towarzyszyć bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, sztywność karku.

Choroby psychiczne, zwłaszcza te dotyczące młodych dziewczyn, jak anoreksja i bulimia, ale także depresja. Wymioty pojawiają się nie później niż minutę po posiłku i najczęściej są samoistnie prowokowane.

Choroby błędnika (jest nią zwykła choroba lokomocyjna, powodująca nudności i wymioty podczas poruszania się samochodem, czy statkiem).

Ciąża, szczególnie I trymestr. Objawy występują rano, po przebudzeniu się.

Czynniki fizjologiczne takie jak: pewne zapachy, bodźce smakowe i wzrokowe.

Choroby serca, głównie zawał, w którym wymioty mogą być jednym z objawów towarzyszących; natomiast objawem dominującym jest ból za mostkiem, promieniujący do lewej kończyny górnej lub żuchwy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu