Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia


Choroby przewodu pokarmowego (jest to duża grupa chorób, najczęściej odpowiedzialnych za wymioty).

  • W chorobach przełyku wymioty mogą zawierać niestrawiony pokarm, pojawiać się mogą problemy z połykaniem, a krwotok z żylaków przełyku może być jedną z przyczyn treści krwistej lub fusowatych wymiocin.
  • Choroby żołądka i dwunastnicy mogą powodować różną treść wymiotów. Jeśli pojawiają się rano, na czczo może to świadczyć o zapaleniu żołądka; treść krwista lub fusowata wymiotów jest często wynikiem krwawienia z wrzodu żołądka lub dwunastnicy, a także nowotworów lokalizujących się w tamtej okolicy. Jeśli w treści widoczny jest tylko częściowo strawiony pokarm, przyczyną być zwężenie odźwiernika.
  • Wymioty mogą występować w ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego, wówczas towarzyszy im silny ból lokalizujący się w prawym podbrzuszu. Innymi schorzeniami z współistniejącymi wymiotami mogą być: zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit oraz groźne zapalenie otrzewnej, które powoduje także ból brzucha występujący w spoczynku, nasilający się podczas ruchu, kaszlu lub dotyku.
  • Choroby dróg żółciowych, takie jak kolka żółciowa oraz zapalenie pęcherzyka, oprócz wymiotów mogą dodatkowo powodować ból brzucha, występujący często po błędzie dietetycznym, jakim jest spożycie tłustego pokarm.
  • Wymioty towarzyszą schorzeniom wątroby, głównie marskości i jej niewydolności.
  • Przy ostrym zapaleniu trzustki pierwszym objawem jest silny ból brzucha, niekiedy promieniujący do kręgosłupa; może wystąpić też gorączka i ogólne osłabienie. Pojawiające się wówczas wymioty, przynoszą choremu ulgę. W przypadku raka trzustki objawy są mniej swoiste i objawiają się utratą masy ciała, brakiem apetytu oraz dyskomfortem w jamie brzusznej. Wraz z postępem choroby może dołączyć się żółtaczka.

Przy długo utrzymujących się wymiotach może dochodzić do różnego rodzaju powikłań w postaci: odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, zachłyśnięcia (przedostaniem się treści żołądkowej do dróg oddechowych), a co się z tym wiąże do zachłystowego zapalenia płuc, ponadto do: pęknięcia ściany przełyku, a także niedożywienia.

Jeśli Twoje wymioty trwają krótko i ustępują samoistnie, a do tego brak jakichkolwiek niepokojących objawów towarzyszących, ważne jest, aby przyjmować duże ilości płynów. Dodatkowe leczenie może nie być konieczne. Jeśli jednak pojawiają się inne objawy, które powodują u Ciebie niepokój, a do tego nie ustępują, pilnie zgłoś się do lekarza. Rozpocznie on diagnostykę w celu ustalenia przyczyny Twoich objawów. Wprowadzi też leczenie, który ulży Twoim cierpieniom.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu