Leczenie wodobrzusza
Terapię rozpoczyna się przede wszystkim od leczenia choroby podstawowej, wywołującej wodobrzusze. Poza tym leczenie puchliny brzusznej zależy od jej stopnia.
W postaci łagodnej (stopień I) zastosowanie ma odpowiednia dieta ograniczająca spożycie sodu i wody (przy ścisłej kontroli masy ciała pacjenta, bilansu płynów, gospodarki wodno-elektrolitowej), a także zażywanie spironolaktonu. W postaci umiarkowanej (średnio ciężkiej, stopień II) dodatkowo stosuje się diuretyki pętlowe (furosemid). Natomiast w wodobrzuszu zaawansowanym (stopień III), a także opornym na leczenie, zalecane jest wykonanie paracentezy leczniczej lub w razie jej przeciwwskazań: zespolenia otrzewnowo-żylnego metodą Le Veena lub TIPS (wewnątrzwątrobowego stentu portokawalnego z dojścia przez żyłę szyjną). Ostateczną ratującą metodą leczniczą (w niektórych wypadkach jedyną możliwą) jest transplantacja wątroby.
Nie lekceważmy swoich objawów gastrycznych i nie zrzucajmy ich tylko na karb niestrawności lub nadwrażliwości jelit. Lepiej by zweryfikował je lekarz rodzinny lub specjalista gastrolog.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu